Článek
Asi 2000 let stará pouštní oáza, leží zhruba šest kilometrů jižně od čínského města Tun-chuang. To má pro Čínu důležitý historický význam. Například v jeskyních Mo-kao v okolí města, byly nalezeny vzácné spisy i umělecká díla. Zážitkem je však pro turisty hlavně výlet k místnímu pokladu v podobě oázy.
Malé pouštní městečko dokonale splývá s okolím díky střechám s nánosy navátého písku. Zeleň lemující mimo jiné sladkovodní jezírko Jüe-ja-čchüan je naopak vidět už z dálky. Jeho tvar může připomínat ledacos — rohlík, bumerang či půlměsíc. Turisté k oáze přijíždějí na velbloudech.
Skvost mezi tunami písku
V horkém a suchém prostředí pouště je návštěva tohoto místa příjemným osvěžením. Už jen na pohled. Ještě více ohromující je oáza v zimě, kdy je společně s okolními dunami poprášená sněhem.
Oáza byla zachráněna čínskými úřady před rozšiřující se pouští. Bez pomoci by ji písek časem pohltil. Díky přívodu vody je plotem lemované jezírko hlubší.
V Číně se řeší problém pouštní expanze už řadu let. Některé návrhy odborníků pracovaly s vybudováním jakýchsi „zelených zdí“ z lesů. Stromy by podle těchto návrhů měly rozpínání písku zbrzdit.