Hlavní obsah

U San Franciska leží město duší. Hrobů je 1300krát víc než obyvatel

Novinky, mšv

Kalifornskému městečku Colma se přezdívá město tichých nebo město duší. Důvod je velmi prostý. Drtivou většinu této okrajové části San Francisca totiž zabírají hřbitovy: židovské, čínské, ale dokonce i pro domácí mazlíčky. Počet hrobů navíc značně převyšuje počet živých obyvatel. Zatímco pod zemí jich odpočívá kolem dvou miliónů, ve světě nahoře jich žije sotva 1500.

Foto: Profimedia.cz

Městečko Colma vzniklo jako nekropole.

Článek

Zlověstná a temná aura městečkem neprostupuje, ve slunné Kalifornii by to bylo až nemožné a k depresivnímu místu má Colma velmi daleko. Obyvatelé se rozhodli, že ze zdánlivého handicapu učiní svou přednost. V místním muzeu si mohou turisté pořídit třeba trička s nápisem „Je skvělé být živý v Colmě“ a podobnými glosami. Mnozí by jistě řekli, že je to život až téměř idylický, navzdory tomu, že se odehrává v kulisách rozlehlých hřbitovů.

Foto: Profimedia.cz

Na hřbitovy byli přesunuti nebožtíci ze San Francisca.

Spíše než metropolí, je Colma nekropolí, jak trefně poznamenává The New York Times. A jediná skutečná úskalí zažívají obyvatelé při pohřbech, kdy se na sanfranciském předměstí tvoří kolony kvůli smutečním procesím. Rezidenti městečka jsou ovšem vždy včas upozorněni, pokud se k něčemu takovému schyluje.

Colma byla od svého vzniku v roce 1924 budována jako nekropole. V San Franciscu se totiž pohřbívání zakázalo už na přelomu století kvůli nedostatku místa na městských hřbitovech. O 12 let později se ovšem přešlo ještě k razantnějšímu kroku — mrtví byli z města doslova vykázáni. Nějakých 150 000 těl putovalo právě do Colmy, tou dobou zemědělské oblasti, kde posléze nekropole vyrostla. Mělo se tím předejít i případnému šíření chorob.

Foto: Profimedia.cz

Na hřbitovech spočinuli umělci, běžní občané, ale třeba i vězni.

Na hřbitovech v Colmě byla pochována i řada významných osobností z nejrůznějších historických období. Od biskupů, přes architekty, aktivisty (třeba homosexuálního politika Harveyho Milka), umělce, až po generály z dob Občanské války. Jsou zde pochováni také vězni z neblaze proslulého Alcatrazu. Kromě toho je ale na hřbitovech i spoustu neoznačených hrobů. V samotném San Franciscu podle deníku New York Times zbývají dnes už jen dva hřbitovy.

Související témata:

Výběr článků

Načítám