Článek
Stížnosti ve velkém přicházely od turistů, kteří byli ubytováni v místních penzionech a v létě nechávali otevřená okna, aby jimi dovnitř proudil vzduch. „Obdrželi jsme stížnosti od několika majitelů. Většina z nich byla od těch, jejichž nemovitosti se nacházejí v blízkosti hlavního náměstí, a tedy i zvonice,“ sdělil starosta Pienzy Manolo Garosi serveru Telegraph.
Radnice se proto rozhodla přistoupit ke kompromisu a na noc zvony vypnout. Ačkoli tím potěšila řadu turistů, někteří obyvatelé si naopak stěžují. Argumentují tím, že zvony patří ke koloritu městečka, zatímco jiní prý bez pravidelného vyzvánění nemohou spát, protože byli na zvuk zvyklí celý život.
„Nejsme jediní, kdo k tomuto kroku přistoupil. Ostatní města udělala úplně to samé,“ brání se Garosi s tím, že nejde o nic bezprecedentního.
Ve Francii vadil kohout
Telegraph uvádí, že podobné problémy řešily i některé obce ve Francii, kde si turisté stěžovali nejen na bijící zvony, ale také na kokrhající kohouty, bzučící cikády a další zvuky, které neodmyslitelně patří k venkovu.
Městečko Pienza je na tom podobně. Nachází se v jižním Toskánsku a podle Telegraphu je uzamčeno v jakési časové kapsli. Může za to místní renesanční atmosféra; natáčela se tu mimo jiné adaptace Romea a Julie režiséra Franca Zeffirelliho. Od roku 1996 je obec na seznamu světového dědictví UNESCO.