Hlavní obsah

Turistická chata v Moravském krasu slaví 130. výročí, obnoví v ní netradiční výmalbu

3:53
3:53

Poslechněte si tento článek

Vilémovice

Je to ten nejpodivnější malířský váleček na světě - žena na něm shazuje chlapce do propasti. Jde o výjev z pověsti o Macoše, což je lidové označení macechy, který dal jméno slavné propasti v Moravském krasu. Léta s ním byly vymalovány interiéry chaty Útulny. Stavba letos slaví 130 let, při této příležitosti v ní bude obnovena dobová výmalba.

Historická chata Útulna u propasti Macocha slaví 130 let od svého vznikuVideo: Vladimír Klepáč, Novinky

Článek

„Na jedné straně byla výmalba válečkem s macechou trochu podivná, na straně druhé nikoho nepohoršovala. Naopak. Váleček jsme přetřeli před zhruba deseti lety. Dodnes nám turisté vytýkají, že je to škoda. Právě na jejich popud jsme se ji teď rozhodli obnovit,“ řekl Novinkám ředitel Společnosti pro Moravský kras, která chatu provozuje, Zdeněk Kozman.

O netradiční výmalbu Útulny, známé i jako chata Macocha, se postarali v 90. letech architekti Vladimír Čuhel a Michal Říčný, kteří byli tvůrci projektu rekonstrukce této historické budovy. Tehdy se dokonce uvažovalo, že u ní vznikne rozhledna, z čehož ale sešlo.

Foto: Vladimír Klepáč, Novinky

Kresba je předlohou pro váleček, kterým byly a opět budou vymalovány interiéry chaty Útulny na Macoše.

Zásadní viditelnou změnou a turistickou atrakcí byla ale výmalba tamního hostince, z jehož stěn na turisty shlížely stovky macech shazujících dítě do propasti. I když se rozhodli na Útulně váleček obnovit, ten původní se ztratil. Proto si jej podle dobové dokumentace nechali vyrobit znovu, a protože váleček už vyšel z módy, tak v Maďarsku.

„Problém je v tom, že dnes už malíři s válečky moc neumí pracovat. Aby byly obrázky na zdi vedle sebe skutečně dokonalé, budeme asi muset najít nějakého starého a zkušeného malíře,“ dodal s úsměvem Kozman.

Foto: Vladimír Klepáč, Novinky

Zdeněk Kozman ukazuje malbu, podle níž si Společnost pro Moravský kras nechala vyrobit malířský váleček.

Výjev připomíná starou legendu, podle níž se chlapce chtěla zbavit jeho nevlastní matka, při sběru jahod jej nalákala k okraji propasti někde tam, kde je nyní Horní můstek, tyčící se 138,7 metru nad suchým dnem Macochy, a svrhla jej do hlubin.

Dítě se ale naštěstí zachytilo větví a jeho volání o pomoc zaslechli dřevorubci. Hocha zachránili a do propasti svrhli macechu.

Pivo za dvacet krejcarů a punkevní pstruzi

Útulna patří k nejstarším turistickým stavbám na Moravě. Je postavena ve švýcarském stylu, protože krasu se kdysi říkalo Moravské Švýcarsko. O její výstavbu se postaral na popud Adolfa Podroužka, který vykonal tři sestupy do Macochy, Klub českých turistů.

Chata byla otevřena 25. srpna 1895 a každý rok ji navštíví několik set tisíc turistů z celého světa. S objektem je spojeno hned několik zajímavostí; například má v podkroví pokoj „patnáctku“, protože v něm původně bylo 15 lůžek. Léta je jich už jen 11, ale název se zachoval. Milují jej hlavně děti.

Foto: Společnost pro Moravský kras

Historický snímek Útulny na Macoše

V časech po otevření byl restaurant Útulny zásoben „výtečným pivem rájeckým a ještě výtečnějším vínem ze starobrněnského kláštera“. Káva stála patnáct krejcarů, polévka byla za deset stejně jako chléb s máslem a litrová láhev piva dvacet krejcarů. Dnes patří k jejím specialitám pečení pstruzi z nedaleké říčky Punkvy a kančí na šípkové omáčce z divočáků ve Křtinách.

Foto: Vladimír Klepáč, Novinky

Chata Útulna neboli chata Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně v Pustém žlebu, vyhlášené podzemní plavbou, navštíví ročně přes 200 tisíc turistů. Ze žlebu se lze nechat vyvézt lanovkou až k chatě, z níž je to jen pár kroků k Hornímu a Dolnímu můstku nad propastí. Chata je od 1. dubna denně v provozu až do prosince.

Výběr článků

Načítám