Článek
Spatřit nalíčenou gejšu v kimonu je něčím, co si chce v bývalém hlavním městě Japonska odškrtnout snad každý turista. Někteří proto neváhají ženu a její učednici zvanou maiko sledovat a snažit se ulovit co nejlepší záběr. Právě pro takové návštěvníky se vžila nepříliš lichotivá přezdívka „geiša paparazzi“.
Problémy s turisty se snažilo Kjóto vyřešit už v roce 2015 velmi vlídným japonským způsobem - letáky, které informují o místních zvycích a o tom, co není považováno za společensky vhodné. Kromě odhazování odpadků či používání selfie tyčí šlo právě o pořizování snímků gejš.
Právě focení se ovšem ukázalo být nejpalčivějším problém, informuje server CNN. V roce 2019 ve městě zaznamenaly případy, kdy turisté gejši bláznivě pronásledovali, tahali je za kimona, sahali jim do doplňků ve vlasech nebo po nich házeli cigaretové nedopalky. V historické čtvrti Gion se proto objevily cedule zakazující focení těchto tradičních společnic.
V Japonsku končí „nahatý festival“ s tisíciletou tradicí. Na vině je stárnoucí populace
Jak se ale do Japonska vrací po pandemii čím dál více turistů, musejí v Kjótu znovu řešit staronový problém s neodbytnými paparazzi z řad zahraničních návštěvníků. Tajemník úřadu čtvrti Gion Isokazu Ota uvedl, že v ulicích jsou sice rozmístěny cedule, které před nepovoleným focením varují, případné pokuty ve výši až 10 tisíc jenů (zhruba 1500 korun) ovšem nelze nijak vymáhat.
Jen s průvodcem?
Úřady proto chtějí v dubnu uzavřít pro veřejnost řadu postranních uliček, kterými gejši občas procházejí. Hlavní tepna, ulice Hanamikoji, musí ovšem ze zákazu focení zůstat vyjmuta, protože jde o veřejný prostor. A většina gejš a jejich učednic maiko chodí právě tudy.
„Lidé, kteří si fotí ulice Gionu nebo maiko zpovzdálí, si pravděpodobně nejsou nařízení vědomi. Ale cizinci, kteří čekají, až některá maiko vyjde zpoza rohu, pravidla zkrátka ignorují. A i když je před takovým chováním varujeme, je těžké s tím něco udělat,“ konstatuje Ota.
On i další obyvatelé čtvrti Gion se rozhodli vzít celou věc do vlastních rukou a turisty konfrontovat a celou záležitost jim vysvětlit. To ovšem není ideální řešení. Tím by mohlo být, aby všichni návštěvníci historického centra museli být doprovázeni japonským průvodcem, jenž by jim etiketu náležitě vysvětlil.
Lepší informovanost by podle Oty vedla k tomu, že by lidé gejši a maiko nešikanovali a neobtěžovali.
Server CNN informuje, že obdobné problémy řeší různě po světě i další destinace. Jde o negativní projev masového cestovního ruchu a různých trendů, které se vynořují na sociálních sítích.