Článek
Černým bahnem se potřely desítky turistů, kteří v okolí města Nin vyrazili na pláž Queen’s Beach. Informuje o tom agentura Reuters. „Je to určitě lepší než opalovací krém, myslím, že faktor ochrany je mnohem vyšší,“ uvedl slovenský turista Jozef. Nevábně vypadající nátěr má zlepšit i kvalitu kůže a ozdravit ji.
Silnou vrstvou bahna se obalili i někteří Chorvaté, například Visnja, která přijela ze Záhřebu. „Zvolila jsem bahno kvůli kožním problémům, které mám. Kdyby to nepomáhalo, nevracela bych se sem už 20 let. Vůbec to nejde srovnávat s ochrannými faktory opalovacích krémů, s bahnem není šance, že byste se spálili,“ míní žena.
Bahno jako ochranu před škodlivým zářením užívaly v minulosti i různé kmeny, funguje totiž jako fyzická bariéra mezi kůží a sluncem. I po zaschnutí bahna a sloupání zůstane na těle ochranná vrstva, která dobře blokuje UV záření.
Podobně se přitom chrání i řada zvířat, například sloni. Ti se běžně ráchají v bahně, aby si jím obalili kůži a nevystavovali ji tak škodlivým paprskům. Bahnem či prachem se obalují také nosorožci.
Oslnivá nevěsta Jadranu falešné nálepky nepotřebuje
Může se vám hodit na Firmy.cz: Zájezdy do Chorvatska