Hlavní obsah

Turisté se opět projdou po Červeném mostě v Babiččině údolí. Rudá konstrukce září novotou

Babiččino údolí

Turisté v Babiččině údolí se už zase mohou projít po památkově chráněném Červeném mostě, který spojuje břehy řeky Úpy nedaleko zříceniny hradu Rýzmburk mezi Slatinou nad Úpou a Žernovem u České Skalice. Lesy České republiky dokončily rekonstrukci památky, jež tu stojí od konce 19. století. Obnova přišla na 11 milionů korun. Otevřen je pro pěší a cyklisty.

Foto: Lesy České republiky

Červený most v Babiččině údolí

Článek

„Motorovým vozidlům je ale vjezd zakázán, až na sanitky a další vozy integrovaného záchranného systému do 3,5 tun,“ uvedla mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Stavbaři před rokem rozebrali dřevěnou konstrukci toho trámového věšadlového mostu a na novou použili jednadvacet modřínů s několika duby. Opravili i kamenné podpěry a středový pilíř.

Lokální dřevo

„Modřínové dřevo na nosné trámy pochází přímo z lesů, které v místě spravujeme,“ řekl Karel Fišer, oblastní ředitel Lesů České republiky pro východní Čechy. Trámy dělníci instalovali už nabarvené načerveno. Vše se dělo se souhlasem Národního památkového ústavu v Josefově, který požadoval, aby most vypadal jako před rekonstrukcí.

Stavba byla v havarijním stavu. Most musel být uzavřen, neboť jeho zábradlí napadla hniloba. Aby se vyšlo vstříc turistům, našly Lesy ČR provizorní řešení. V polovině roku 2021 došlo k jeho zúžení a lidé mohli chodit aspoň po jeho střední části. Současně se připravovala kompletní rekonstrukce.

Červený most byl podle památkářů postavený v roce 1880 pod názvem Prinz Franz Josef’s Brücke. Nahradil původní brod a sloužil jako spojnice na takzvané Panské cestě. Již v letech 2017 až 2018 byl rekonstruován Bílý most, ležící od Červeného mostu asi dva kilometry po proudu Úpy, jemuž také dala jméno barva konstrukce ze smrkového dřeva.

Související témata:

Výběr článků

Načítám