Článek
New York, San Francisco nebo národní parky Grand Canyon a Yosemite jsou zaručenými americkými taháky. Jak se ale ukazuje na datech, ani velkoměsta a přírodní krásy nedokážou u některých zahraničních návštěvníků přebít Trumpova prohlášení. Informuje o tom server Independent.
Společnost Tourism Economics předpovídá, že americký cestovní ruch letos klesne o zmiňovaných 5,5 procenta, ačkoli se původně mělo za to, že naopak vzroste o devět procent. Eskalace ohledně vysokých cel i útočná rétorika Trumpovy administrativy si však podle firmy začínají vybírat daň. Pětiprocentní pokles návštěvnosti se sice zdá jako malé číslo, ale řečí peněz by se mohly zisky z turismu snížit až o 18 miliard dolarů (407 miliard korun).
Výlety do USA mezi prvními začali rušit Kanaďané, ti jsou přitom ve Spojených státech nejpočetnější skupinou zahraničních turistů. Air Canada v reakci snižuje četnost letů do některých oblíbených dovolenkových destinací, včetně Las Vegas. Podle společnosti Leger, která se zabývá průzkumem trhu, už své naplánované výlety zrušilo 36 procent Kanaďanů.
Nejhorší vztah mají Dánové
Postoj k Americe mění také Evropané. Britská společnost YouGov, zabývající se průzkumy veřejného mínění, zjistila, že se vztah obyvatel některých evropských zemí k USA značně zhoršil. Negativní pocity vyjádřilo 53 procent Britů, 56 procent Němců, 63 procent Švédů, a dokonce 74 procent Dánů. To však není překvapivé, vzhledem k Trumpovým prohlášením o Grónsku, jež je autonomní součástí Dánského království.
Jako důvod ke zrušení výletů někteří turisté uvádějí nepřátelské politické klima. Obavy o bezpečnost mají i příslušníci nejrůznějších etnik nebo sexuálních menšin. Například Francie, Německo, Dánsko či Norsko své občany, kteří jsou trans či nebinární, před cestou do USA varují. Americké úřady totiž mohou po lidech požadovat, aby se legitimovali svým biologickým pohlavím určeným při narození.
Zatímco cestovní ruch v USA může zažít propad, popularita jiných zemí naopak stoupá. Kanaďané se začali více zajímat například o Bermudy anebo o Evropu. U starého kontinentu se to ukazuje mimo jiné na zájmu o krátkodobé pronájmy během léta, které oproti stejnému období loňského roku poskočily o 32 procent.