Článek
Stovky pasažérů nízkonákladové americké společnosti měly být kvůli zpoždění letadla z Turks a Caicos do Bostonu v sobotu v noci vyhnány z letiště, uvedl server Independent s odkazem na výpovědi cestujících.
Aerolinky JetBlue neměly pasažérům zajistit žádné náhradní ubytování, poté, co bylo letiště uzavřeno, se o sebe turisté, vyčerpaní dlouhým čekáním, museli postarat sami.
Připadali si jako psi
Cestující jménem Marty pro Boston 25 News uvedl: „Vyhodit lidi na ulici jako zvířata bylo každopádně něčím, na co do smrti nezapomenu.“ Dodal také, že jeho děti byly unavené z několikahodinového čekání, let měl být nakonec zpožděn o 24 hodin. Najít místo, kde by s rodinou mohli složit hlavu na noc, prý navíc bylo extrémně obtížné, protože takto narychlo nebyly volné žádné hotelové pokoje.
„Byla to velmi znepokojivá, traumatizující zkušenost. Máte tři malé děti a manželku, kteří se na vás dívají a očekávají, že najdete odpověď. Poprvé v životě jsem jako manžel, otec a muž neměl tušení, jak rodině na noc obstarám střechu nad hlavou,“ uvedl v tu chvíli bezradný cestující.
Podle dalších pasažérů aerolinky v nastalé situaci odmítly pomoct a cestující se tak o sebe museli postarat sami. Jedním z nich byl i Brett, podle kterého byli „vykopnuti na ulici jako psi“.
„Pořád jsme říkali: ‚Kam chcete, abychom šli? Co máme dělat? Jak je možné, že nás vykopnete na ulici jako psy v cizí zemi?‘,“ uvedl Brett s tím, že nakonec musel zaplatit tisíc dolarů (24 457 korun) za pronájem Airbnb, kam se vešlo deset lidí. Nacházelo se prý ale v příšerné části města: „Celá ta oblast jako by vypadla z hororu, jeli jsme kolem taxíků, které honili divocí psi… děti panikařily.“
Dostanou kredit
Aerolinky v oficiálním vyjádření uvedly, že výrazné zpoždění letu bylo způsobeno značným přetížením letového provozu, a omluvily se za frustrující situaci.
„Přestože zpoždění bylo způsobeno okolnostmi, které JetBlue nemohly ovlivnit, chápeme, že narušení ovlivnilo plány našich pasažérů,“ uvedly aerolinky s tím, že cestující mohli podat žádost o proplacení jakýchkoli výdajů spojených se zpožděním a každý pasažér dostane 200 dolarů (4891 korun) v cestovním kreditu.
„Tohle bylo daleko za zpožděním. Jednalo se o poslání lidí do ulic v zemi třetího světa po půlnoci a žádost, aby se o sebe sami postarali bez jakéhokoli řešení,“ uzavřel otec tří dětí.
Ostrovy Turks a Caicos jsou zámořským územím Velké Británie v karibské oblasti východně od Baham, ležící nad Dominikánskou republikou a Haiti. Před rokem a půl zveřejnilo americké ministerstvo zahraničních věcí zprávu pro své občany, v níž nabádají ke zvýšené opatrnosti kvůli riziku zločinu v oblasti. Jednou z hlavních rad bylo nevyskytovat se venku o samotě v nočních hodinách.