Článek
Databázi cestovatelů, kteří se v cizině něčeho podobného dopustili, bude spravovat čínský Národní turistický úřad (NTA). Jména neukázněných má předávat policii, celníkům, a dokonce i bankám. Odpovědné úřady informují dotyčné, že byli na seznam umístěni, a doporučí jim „nápravná opatření s cílem zmírnit vzniklé škody a negativní dopad svého chování”, uvedl NTA bez dalších podrobností.
Na seznam může turisty dostat například nespolečenské chování v dopravních prostředcích, ničení soukromého či veřejného majetku, nerespektování místních zvyků, ničení historických památek anebo zapojení do gamblerských či pornografických aktivit, jak upřesnila oficiální tisková agentura Nová Čína. Na černé listině provinilci zůstanou dva roky.
Rychlý růst čínské ekonomiky během posledních deseti let rozšířil řady příslušníků střední třídy, kteří dychtí po návštěvě ciziny. Loni čínští cestovatelé podle oficiálních údajů vyrazili na 100 miliónů zahraničních cest, mezi něž se počítají i výlety do Hongkongu, Macaa či na Tchaj-wan.
Vandalismus i ohrožování bezpečí
Jak roste počet Číňanů cestujících do zahraničí, stoupá také počet zahanbujících případů jejich nevhodného chování. V Thajsku například čínští turisté rozčílili místní obyvatele, když si na letišti sušili spodní prádlo, vyměšovali na veřejnosti a v chrámu kopali do zvonu. [celá zpráva]
Pozornost médií vyvolaly případy vzteklého řádění Číňanů v letadlech, včetně jednoho, který za letu otevíral nouzové dveře, či ženy, která na palubní personál chrstla horké nudle. V roce 2013 vyvolal poprask případ Číňana, který na jednu z egyptských památek napsal své jméno.