Hlavní obsah

Trošku skrytý skvost Posázaví. Lipnici mají rádi filmaři, tvůrci úspěšné videohry ji vynechali

3:55
3:55

Poslechněte si tento článek

Lipnice nad Sázavou

Na jednom z nejatraktivnějších hradů na Vysočině je živo, i když jsou brány Lipnice přes týden zatím zavřené. Poletující poštolky a holubi společně s kastelánem této středověké památky dohlížejí na řemeslníky, kteří vyměňují střechu věže Samson.

Střechy hradu Lipnice dostávají nové šindeleVideo: Jiří Bárta, Novinky

Článek

Na kamenném strážci Posázaví, jak se hradu, s nímž je spjatý i autor Švejka Jaroslav Hašek, pokračuje už třetím rokem obnova šindelové krytiny.

„Děláme třetí etapu, pracujeme postupně. Dílem je to proto, že je to drahá věc, a také jde o velké plochy. Dodavatelé nejsou schopni najednou vyrobit tolik šindelů, aby pokryli všechny opravované střechy,“ vysvětluje kastelán Marek Hanzlík.

Horní šindele jsou tentokrát z modřínového dřeva, takže by měly vydržet víc než smrkové, i když se neudržují dalšími nátěry.
Marek Hanzlík, kastelán

Aktuální práce se týkají právě monumentální věže Samson. „Řemeslníci si museli udělat pomocné lešení, aby tam vůbec mohli dopravovat materiál a pracovat. Předchozí střechy jsme dělali pouze z lan,“ poukazuje správce památky.

Střechy mají dvě vrstvy, řemeslníci nejprve sundali tu horní. „Ty dvě vrstvy jsou na sebe kladeny samostatně. Když je spodní v pořádku, jen se očistí a chemicky ošetří,“ líčí Hanzlík. „Horní šindele budou tentokrát z modřínového dřeva, takže by měly vydržet víc než smrkové, i když se neudržují dalšími nátěry. To je obrovská výhoda, protože natírat takové střechy je nesmírně náročné,“ porovnává.

Sezona na státních památkách odstartovala na začátku dubna. „Na Lipnici zatím otvíráme jen o víkendech. Je to kvůli minimalizaci rizika při práci na střeše, máme tady totiž volné prohlídky hradu,“ vysvětluje Hanzlík, proč se zatím v týdnu nedostanou do hradu ani ohlášené skupiny.

Oblíbené místo filmařů

Návštěvnost hradu je kolem 30 tisíc lidí ročně, takže kastelán ani nemusí tolik litovat, že se Lipnice na rozdíl od některých jiných památek nestala součástí úspěšné videohry Kingdom Come: Deliverance II, která probouzí mezi hráči i chuť taková místa navštívit.

„Bylo by to samozřejmě prestižní. Dostaly se tam třeba Trosky, které žádnou propagaci nepotřebují, protože mají hodně slušnou návštěvnost, a teď se z toho zájmu asi zblázní,“ glosuje kastelán. „Na druhou stranu je dobře, že některé objekty jsou trošku stranou a návštěvníci mohou zažít svobodný pohyb po opravdu veliké památce,“ dodává.

Nicméně úplně stranou Haškova Lipnice rozhodně nestojí, rozhodně ne v hlavní sezoně. Místo mají v oblibě i filmaři. V březnu zde točili příběh Vyvolený podle románu Thomase Manna o papeži Řehořovi, v květnu zde bude Česká televize snímat cyklus Skryté skvosty o méně známých památkách a na podzim má pokračovat natáčení minisérie o svaté Anežce České.

Broušené sklo hodné obdivu

Až do neděle 16. června je součástí prohlídky hradu výstava Odrazy, která představuje oceněná díla z několika ročníků mistrovství světa v broušení skla v nedaleké Světlé nad Sázavou. I v tomto případě je co obdivovat.

Hrad Lipnice je v dubnu otevřen v sobotu, neděli a ve svátky. V květnu a červnu už bude přístupný denně kromě pondělí. O víkendu 3. a 4. května navíc ožije středověkým děním, protože sem se svým dvorem zavítá královna Eliška Rejčka. O prázdninách se zájemci mohou těšit na magické noční prohlídky s Jaroslavem Haškem. Slavný spisovatel (1883-1923), který zde krátce provázel, v domku pod hradem nakonec i zemřel.

Související články

Výběr článků

Načítám