Článek
Brentské Dolomity na západě, půvabná náhorní planina Altopiano di Folgaria na jihu, vrcholy Pale di San Martino na východě a Dolomity di Fassa na severu. To jsou čtyři hlavní body, uvnitř kterých leží jedna z nejvýznamnějších lyžařských oblastí alpského oblouku.
Jsou protkány 800 km sjezdovek, patřících ke dvěma samostatným lyžařským okruhům (Skirama a Dolomiti Superski), které pokrývají téměř celou oblast, přičemž Dolomiti superski propojuje Trentino s dalšími několika oblastmi.
Kultovní sjezdovky
V Trentinu jsou stovky kilometrů sjezdovek různých úrovní. Mezi nimi je opravdu kultovních osm svahů s vysokými technickými parametry, které zdoláte jedním dechem. Začněme od sjezdovky Canalone Miramonti v Madonně di Campiglio, kde se závodí v prestižním 3-Tre, neboli slalomu s velkým S, a jejíž extrémní svahy vyvolávají silné emoce.
Další je sjezdovka Ciampac v Albě Canazei, jež je úplně obklopená lesem lemujícím sjezd do údolí. Další jsou sjezdovka Paradiso na Passo del Tonale, Salizzona v Altopianu di Folgaria, jeden z oblíbených úseků šampióna Davida Simoncelliho z Rovereta.
Serpentiny a extrémní výškový rozdíl
Ten, kdo rád jezdí v dlouhých dynamických obloucích s pocitem nejvyšší bezpečnosti a pohody, musí vyzkoušet sjezdovku Tognola v San Martinu di Castrozza, zatímco sjezdovka Tomba na Ciampediu ve Vigu di Fassa vyžaduje maximální soustředění již od prvních serpentýn kvůli náhlým změnám sklonu a kvůli svému skoro extrémnímu výškovému rozdílu.
:. Stanice lanovky na Alpe Cermis. Do údolí odsud vede sedmikilometrová sjezdovka Olympia. Foto: APT Trentino
Rozhodně strhující díky své pětikilometrové délce, tisíci metrům výškového rozdílu a neustálým změnám směru je sjezdovka Olimpica Due na Paganelle a konečně obnovená sjezdovka Olimpia na Alpe Cermis, která je se svými sedmi kilometry náročná na začátku a mírnější ke konci.
Hold pro Schumachera
Sjezdovkou nazvanou Streif Schumacher chtěla Madonna di Campiglio vzdát hold německému šampionovi. Otevřel ji sám závodník ze stáje Ferrari v roce 2006.
Je to nejnáročnější sjezdovka této lyžařské zóny, černá a technicky na vysoké úrovni. Jedná se o závěrečný Žlab z Direttissima dello Spinale, dlouhý 250 metrů s výškovým rozdílem 140 metrů, průměrným sklonem 51 procent a nejvyšším sklonem 70 procent. Tato trasa před dvěma lety podstoupila některé zásadní technické úpravy a také pořádné rozšíření.
Safari v bílém
Na procházky po horách se chodí také v zimě. Stačí si obout sněžnice a vyjít na první z mnoha stezek, které se nacházejí v Trentinu.
Oblíbené jsou trekinkové túry organizované horskými průvodci, procházky za úplňku s večeří v horské chatě a pochodňové průvody, které se pořádají v hlavních turistických střediscích. Na náhorní plošině Paganella, v Parco Naturale Adamello Brenta, na hoře Bondone a ve Viotách se tyto aktivity nabízejí o víkendech.
Sněžnice vám poskytnou také v okolí Pinzola, v Parco Naturale Adamello Brenta, stejně jako dvoudenní výlety s noclehem v horské chatě.
Klidné procházky a fotografování
Jednoduché trasy jsou vyznačeny v zóně Panarotta s překrásným traverzem Fravort – Gronlait a na planinách Folgaria, Lavarone a Luserna podél cest z První světové války. Denní procházky můžete uskutečnit ve Valle di Fiemme a ve Valle di Fassa.
Procházky na sněžnicích zpravidla vedou místy, kam nikdo jiný nechodí. V klidném prostředí luk a lesů tak mají jejich účastníci příležitost sledovat a fotografovat i některé z obyvatel zimní přírody. Je to něco jako safari v bílém prostředí.
Malé i velké sportovní události
La Ciaspolada (4. ledna 2009, Alta Val di Non) – Ciaspolada je zimní událostí, která do Itálie přiláká absolutně největší počet účastníků. Také 6. ledna, na Tři krále, se 6000 sportovců zúčastní prestižního běhu na sněžnicích podél sedmikilometrové zasněžené trati z Romena do Fonda přes městečka v údolí Alta Val di Non.
Světový pohár v běžeckém lyžování (3.–4. ledna 2009, Val di Fiemme) – Val di Fiemme bylo a zůstává hlavním běžeckým centrem. Bylo dějištěm dvou světových šampionátů v klasickém lyžování a je připravené stát se jím potřetí v roce 2013.
Také letos nabízí čtyři závody Světového poháru a 3. a 4. ledna jsou na programu na drahách v Lagu di Tesero závody Tour de Ski, zatímco 10. a 11. ledna se budou konat další závody v severské kombinaci a ve skocích na skokanském můstku v Predazzu.
Marcialonga (25. ledna 2009) Val di Fiemme a Fassa – 35. ročník Marcialongy, královny běžeckých závodů, se uskuteční hned dvakrát. Kromě tradičního závodu na 70 kilometrů přes údolí Fiemme a Fassa v neděli 28. ledna, který bude platný jako zkušební mezinárodní okruh velké běžecké soutěže Fis Marathon Cup, nabízí pořadatelé ještě kratší závod. Jmenuje se Marcialonga Light, měří 45 km se začátkem v Moeně a koncem v Predazzu.
Topolino (17.–18. ledna ve Val di Fiemme, běžecké lyžování, 20. až 22. února v Levico-Panarotta, sjezdové lyžování). V Trentinu se odehrávají nejdůležitější zimní dětské závody, pojmenované po nejslavnější postavičce Walta Disneye – Topolino (Myšák Mickey).
Rady na cestu |
---|
Nejvýhodnější cesta do Trentina je ta pozemní. Nejbližší letiště jsou ve Veroně nebo v Miláně, což znamená poměrně dlouhý přejezd do místa dovolené. |
Také vzhledem k tomu, že většina lidí si na hory veze vlastní vybavení, je cesta autem výhodná. |
Plánovač tras Viamichelin doporučuje z Čech jet přes Rozvadov a Mnichov na Innsbruck a Brennerským průsmykem na Trento. Cesta z Prahy je dlouhá 720 km a náklady na ni spočítal na 97 eur. |
Z Moravy a z jižních Čech pak je nejvýhodnější napojit se na rakouskou dálnici A1 a do Innsbrucku dojet přes Linec a Salcburk. Trasa z Brna je dlouhá 774 km a vyjde na 102 eur. |
Na lyžařskou dovolenou je důležité zaplatit si dobré pojištění. Evropská karta pojištěnce sice dává nárok na stejnou péči, jaké se dostane domácím, ale také se všemi doplatky a spoluúčastmi. Toto pojištění, na rozdíl od komerčního, nezahrnuje převoz zpět do ČR. |
Při uzavírání pojištění ja třeba upozornit, že jedete lyžovat, neboť řada pojišťoven účtuje pro takové případy vyšší sazby a běžné pojištění by se na úraz na sjezdovce nemuselo vztahovat. |