Článek
Vúdú neznamená propíchávání panenek, tvrdí Modeste Zinsou, šéf svatyně Python Temple v Ouidahu. „Vúdú je spiritualita, jste to vy, já, vzduch, který dýcháme. Jde o čtyři živly: vodu, vzduch, oheň a zemi,“ vysvětlil Zinsou. Také podle kněžky vúdú Gbogossi Toleteové nemá toto náboženství nic společného s čarodějnictvím nebo ubližováním druhým. „Vúdú je sladké jako cukr pro každého, kdo ho praktikuje s vírou,“ řekla.
Vúdú není o démonech
Festival ve městě Ouidah nabízí každý rok v lednu vyznavačům vúdú i turistům bohatý program, který zahrnuje také koncerty či výstavy. Po celém Ouidahu jsou improvizované oltáře a svatyně.
„Tato slavnost připomíná vlastní kořeny všem Afričanům a potomkům těch, kdo z kontinentu před staletími odešli či byli odvlečeni jako otroci,“ řekl agentuře Reuters Christian Houetchenou, starosta Ouidahu.
KVÍZ: Jak dobře znáte černý kontinent?
Jaimie Lyneová z karibského souostroví Guadeloupe podle agentury AP přijela do Beninu na festival, aby se přesvědčila, že vúdú není nic „archaického“ ani „démonického“.
„Bez žen v popředí i v zákulisí by nebyly Dny vúdú. Ženy jsou pilířem těchto slavností,“ řekl AFP Dah Adoko Gbediga, šéf sdružení různých náboženství Beninu. Podle něj ženy vybírají šaty pro festival, organizují rituální tance a předávají také znalosti o vúdú mladým. Rovněž podle beninského ministra kultury Jeana-Michela Abimboly hrají ženy při těchto slavnostech klíčovou roli, přičemž některé jejich úlohy nelze ani odhalit kvůli pravidlům utajení, které s rituály souvisí.
Vúdú navzdory rozšířené představě nepochází z Haiti, ale má kolébku právě v Beninu. V této africké zemi ale má své kořeny mnoho nynějších Haiťanů – jejich předkové odsud byli do karibské země před několika stoletími odvlečeni jako otroci.