Článek
Jilemnice je známá lyžařskými i turistickými tradicemi, má svého genia loci, který se projevuje asi nejvíce v zimě. Je vzpomínkou na hraběte Harracha, který již v roce 1892 objednal z Norska pro své lesníky „ski“, jak se dlouho říkalo lyžím.
Dlouhá prkna se velmi rychle ujala nejen u lesníků, nádhernou scénu prkýnkářů oslavuje film Krakonoš a lyžníci, kdy financové honí pašíře právě na lyžích.

Letošní jilemnický Krakonoš nemá ani klobouk, ani fajfku.
Harrachové město zvelebili a povznesli
Jilemnice byla součástí štěpanického panství, to je zmíněno v oblíbených večerníčkovských Krkonošských pohádkách. Dlouho poměrně zaostalý kraj dostal hospodářský impuls s příchodem Harrachů v 18. století. Rozvinulo se sklářství a plátenictví, šlechta tu zbudovala zámek, i když nesloužil jako sídlo panství.
Nynější podobu v pseudorenesančním slohu mu dal v letech 1892-1895 hrabě Jan Nepomuk František Harrach. Od roku 1953 ho využívá Krkonošské muzeum. V expozici uvidíte mimo jiné 33 pohřebních štítů městských cechů, mimořádnou podívanou nabízí pohyblivý dřevěný betlém Jindřicha Metelky, pohybuje se v něm 242 figurek.

Zdobený dům s arkýřem na okraji Masarykova náměstí
V prostorách starého pivovaru vedle zámecké budovy je expozice Bílou stopou, která mapuje dějiny českého lyžování od počátků do roku 1938.
Harrach zavedl na panství úřadování v češtině, na tu dobu neslýchanou věc, velmi se věnoval lesnictví. Na Žalém nechal postavit kamennou rozhlednu a restauraci, věnoval se rozvoji cest v západních Krkonoších, ve městě byla roku 1873 založena textilní průmyslovka, která skončila v roce 2006.
Zámecký park je vyzdoben barokními sochami světců.

Hrob Bohumila Hanče a jeho rodiny
K hrobu lyžaře Hanče a spisovatele Havlíčka
Na hřbitově leží několik známých osobností, najdete tu i hrob rodiny Hančových. Bohumil Hanč (1886-1913) zahynul s Václavem Vrbatou při mistrovském závodu na 50 kilometrů, kdy se ztratili a zmrzli ve vánici na hřebenech Krkonoš.
O kus dál je pochován další rodák, spisovatel Jaroslav Havlíček, autor románů Petrolejové lampy, Helimadoe, Neviditelný a dalších včetně novel a povídek.
Milovník Krkonoš Jan Buchar
Leží tu i průkopník turistiky, milovník Krkonoš, dolnoštěpanický učitel Jan Buchar. Po nejhezčích krkonošských místech vede Bucharova cesta z Jilemnice k prameni Labe.

Zvědavá ulička
Ve městě v roce 1899 založili druhý mimopražský odbor Klubu českých turistů, Buchar byl jeho čelní činitel. Z Jilemnice vzešli vynikající lyžaři – Květa Jeriová-Pecková, Eva Paulusová, Jaroslav Cardal, Veronika Vítková.
Hřbitov leží na konci zdejšího unikátu – Zvědavé uličky.
Chalupy Zvědavé uličky jsou jako z pohádky
Cesta s roubenými chalupami, které nejsou hyzděny talíři satelitů, stoupá od Šaldova statku, rovněž roubenky, jež slouží jako hospoda. Chalupy jsou postaveny tak, že jsou posunuty o okenní osu do ulice, takže hospodyně přehlédly celou ulici.
Okénko Libušína se změnilo v živý orloj, personál v apoštoly

Další krásnou stavbou je měšťanská škola, dále barokní kostel svatého Vavřince nedaleko zámku, v letech 1729-1736 ho postavil nevlastní bratr Kryštofa Ignáce Dientzenhofera – Jan Jiří Aichbauer.

Pohled na Krakonošova záda a část náměstí
Krakonoš na závěr
Jsme zpátky na svažitém Masarykově náměstí obklopeném klasicistními domy. Radnice s věží a podloubím pochází z roku 1781, před ní stojí empírová kašna. V podloubí najdete velkou dřevěnou Krakonošovu sochu.
To hlavní, co nyní do Jilemnice láká, je asi šest metrů vysoká sněhová socha Krakonoše. Vytvořil ji, jako v předchozích letech, Josef Dufek, letos porušil tradici, pán hor je bez klobouku a nezbytné fajfky, zato po boku mu vyrostl kostel a asi deset domků. Sochy bývaly i osmimetrové, letos ale prý nebyla k dispozici patřičná výšková technika.

Zadní trakt jilemnického zámku
Socha byla dokončena 21. ledna. Jak dlouho vydrží, záleží na počasí. Dufek Krakonoše modeluje od roku 1997, třikrát se kvůli sněhu nezadařilo. První zmínka o sněhovém vládci hor je na snímku z roku 1912, Krakonoš tehdy stál, další jeho podoby jsou sedící.
Většinou Krakonoš vydržel 2 až 3 týdny, tak snad ještě aspoň pár návštěvníkům udělá radost.
Turistická navigace zdarma |
---|
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu. |