Článek
Ve své době představoval poklad pro svého vlastníka pohádkové bohatství a dodnes jde o nejtěžší a co do škály předmětů nejbohatší depot uložený před rokem 1050 v Čechách. „Díky mincím jsme schopni datovat poklad velice přesně, nejmladší mince jsou z doby před rokem 1012,“ řekl k pokladu Luboš Polanský z Národního muzea.
Podle něj osudy majitele pokladu kopírují osudy českého knížete Jaromíra I ., který byl po roce 999 vyhnán svým starším bratrem Boleslavem III. V pokladu jsou mince jak české, tak i bavorské – v Bavorsku byl kníže Jaromír po svém vyhnání. „Majitelem mohl být například elitní šperkař dvora knížete Jaromíra,“ doplnil Polanský.
Objevili ho na staveništi
Poklad byl nalezen v dubnu roku 1937 na staveništi stavby balírny chmele na dnešním žateckém Chmelařském náměstí. Pod motykou dělníka Josefa Weigerta se při odkopávání zeminy objevila keramická nádoba naplněná až po okraj stříbrem a zlatými šperky. Krom stříbrných mincí a stříbrných odlitků obsahoval i zlaté prsteny, náušnice, kříže i polotovary na výrobu šperků, například kousky zlatého drátu. Celkem 2,7 kilogramu pokladu mohlo v době jeho uložení zabezpečit celou rodinu na dlouhá léta.
V nové expozici se návštěvníci dozvědí nejen o okolnostech objevu pokladu, ale i další informace, které se podařilo získat při podrobném vědeckém zkoumání a vyhodnocení celého nálezu. Vlastní poklad bude podle ředitelky muzea Radmily Holodňákové vystaven v pokladnici, kam se vejde maximálně 12 lidí, proto bylo zpřístupněno objednání prohlídky online.
Expozice je doplněna videoprogramy se záznamy experimentální výroby šperků, odlévání hřiven a ražby mincí. Myšleno je i na nejmladší návštěvníky, kteří se zabaví v interaktivním koutku pro děti.
V poddolované roubence ukazují, jak žili lidé dříve
Může se vám hodit na Firmy.cz: Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci