Článek
Historie aleje Rohanka sahá do roku 1821 a je spojena s Karlem Rohanem, za jehož působení získal zámek svoji současnou novogotickou podobu. V aleji nejprve nechal vysázet topoly, v roce 1850 je však nahradily pyramidální duby.
„Jeho záměr byl mnohem bombastičtější, než se nakonec realizoval," poznamenal kastelán zámku Miloš Kadlec.
Alej měla být asi třikrát delší a měla vést od zámku až k patronátnímu kostelu v Jenišovicích, kde si Rohané chtěli zřídit rodinnou hrobku. Narazil ale na nesouhlas majitelů panství na Hrubém Rohozci, kterým patřila část pozemků. Dnes končí duby u původní příjezdové komunikace k zámku, kde na ni navazuje lipová alej. Ta byla obnovena v polovině 90. let minulého století.
U dubů starých přes 160 let se v minulosti dělala jen základní bezpečnostní opatření a některé stromy byly pro návštěvníky už nebezpečné. „Každý větší vítr, natož letní bouřka nesly riziko, že se nestabilní stromy vyvrátí," zmínil Kadlec.
Z aleje s 88 duby proto zmizelo 25 stromů, jež byly ve špatném stavu, a dalších 37 bylo ošetřeno. Nově bylo vysázeno 35 dubů. Odstranily se také všechny náletové dřeviny v blízkosti dubové aleje.
Podle Kadlece se budou muset v budoucnosti znovu zaměřit i na navazující lipovou alej s 236 stromy, ve špatném stavu je 27 lip.
Proces obnovy v Sychrově neskončil
Už na podzim by ale měla začít regenerace dalších částí zámeckého parku. Po ní by měl více vypadat, jako v době svého vzniku.
„Projekt vychází z archivních materiálů. Lépe tak chápeme koncepci jednotlivých částí parku," dodal kastelán nejnavštěvovanější památky v Libereckém kraji.
Každoročně na Sychrov zavítá přes 100 000 návštěvníků. Do parku se například vrátí některá arboreta. Obnovu skleníků naopak zámek neplánuje, podle kastelána by nebyli schopni zajistit jejich provoz. O 24hektarový park a dvouhektarovou zásobní zahradu se starají jen dva lidé.