Článek
Železniční trať Tanvald-Harrachov je unikátní, neboť velké převýšení na ní lokomotivy překonávaly pouze díky ozubnici. My však vystoupíme ještě před začátkem ozubnicového úseku ve stanici Kořenov.
I tak se jedná o zajímavou cestu zpestřenou průjezdem 280 metrů dlouhým Jizerským tunelem a přejezdem přes Jizerský most, překonávající řeku Jizeru.
Na rozhlednu po modré
Přímo na kořenovském nádraží vybudovali členové občanského sdružení Železniční společnost Tanvald v bývalé železniční budově muzeum zdejší ozubnicové trati. Bohužel v podzimním období je uzavřené, návštěvníky znovu přivítá 27. prosince, kdy bude otevřeno denně od 10 do 16 hodin (vstupné 30 a zlevněné 20 korun).
Z železničního nádraží v Horním Kořenově nás až ke zhruba čtyři kilometry vzdálené rozhledně povede modře značená turistická trasa. Zpočátku půjdeme lesem, později po lukách, odkud máme krásné výhledy na Krkonoše. Projdeme obcí Kořenov, v níž nás jistě upoutá zajímavá osmiboká stavba kaple z počátku 20. století na místním hřbitově. Během čtyř měsíců ji zde v roce 1909 postavili místní evangelíci. A poté již stoupáme, neboť vrcholek, na kterém je rozhledna postavena, dosahuje výšky 959 metrů nad mořem.
Samotná Štěpánka, stojící v katastru obce Příchovice, je nejen velmi malebnou stavbou, ale drží i primát nejstarší jizerskohorské rozhledny. Stavět se začala z popudu knížete Camilla Rohana roku 1847, zcela dokončena byla ale až o čtyřiačtyřicet let později.
Své jméno získala na počest arcivévody Štěpána, patrona stavby císařské Krkonošské silnice, procházející údolím pod rozhlednou. Arcivévoda tehdy vystoupil na kopec Buchstein, dnes zvaný Hvězda, a kníže Rohan na jeho počest vrch přejmenoval na Štěpánovu výšinu. A rozhodl se postavit rozhlednu. Dílo však zůstalo nedokončeno.
Celých čtyřicet let zde stálo pouze její torzo, dosahující šestimetrové výše. Až roku 1892 byla stavba přičiněním kořenovského horského spolku dobudována a slavnostně otevřena veřejnosti. Vzhledem k tomu, že budování dnešní památkově chráněné stavby trvalo celých pětačtyřicet let, jedná se i o nejdéle budovanou rozhlednu u nás.
80 schodů do nebe
Štíhlá, novogotická kamenná, částečně cihlová rozhledna je celkem 24 metrů vysoká. Má dvě vyhlídková patra. Na nižším ochozu je okolní blízká i vzdálená krajina, vyšší plošina, na níž se dostaneme po vystoupání více než osmdesáti schodů, již dosahuje nad vrcholky okolních stromů a nabízí kruhový výhled nejen na Krkonoše a Jizerské hory, ale například i na vrch Kozákov v Českém ráji nebo dominantu Liberecka Ještěd.
Zpět k vlaku nás dovede buď zelená značka přímo do Tanvaldu nebo modrá do městečka Desná. Zde v Riedlově vile, vystavěné majiteli zdejší sklárny, je umístěno vlastivědné muzeum, krátkou procházkou se můžeme vydat i k majestátní Riedlově hrobce, vystavěné v novogotickém slohu a tyčící se ve vyvýšené poloze nedaleko vjezdu do Dolnopolubenského tunelu.
Kořenov: Informační centrum – Jizerky pro vás Tel. 725 805 266 www.korenov.cz
Rozhledna Štěpánka
Otevřeno: listopad a prosinec pouze víkendy 10–17 hodin,
20. prosince až 31. března úterý až neděle 10–16 hodin.
Vstupné: 20, poloviční 10 korun. Telefon: 603 806 473