Článek
Podyjí patří k přírodním klenotům Česka i Rakouska. „Dyje je sice hraniční řeka, ale příroda se zde kontinuálně vyvíjela bez ohledu na hranice na obou stranách. Proto jsme zde vytvořili stezku, která začíná a končí u mostu přes Dyji v Hardeggu,“ řekl Štěpánek.
Po rakouské straně se jde víceméně po již značených turistických cestách po proudu Dyje k místu U poustevníka, kde je jeskyně a skalní výchoz. Po překročení lávky se jde po české straně po nově značené cestě, která se dříve využívala hospodářsky. V místě, kde je lávka, býval dříve brod.
Není pro cyklisty
Tvůrci chtěli návštěvníkům zpřístupnit novou část národního parku a zavedli je do míst, která už jsou člověkem utvářená, nikoliv do nejcennější klidové zóny. „Stezka je výlučně pro pěší, nikoliv pro cyklisty,“ poznamenal Štěpánek.
Projekt vznikl před covidovou pandemií a měl svou druhou část. Ještě jedna lávka měla vzniknout u Hardeggu proti proudu a stezka měla opisovat zhruba osmičku, se středem ve starobylém rakouském městečku. „Ale velký růst cen stavebních materiálů a prací tuto část projektu odsunul na neurčito, ale věřím, že se dočkáme uskutečnění i této části,“ řekl Štěpánek.
NP Podyjí vznikl v roce 1991 na území někdejší chráněné krajinné oblasti, na Moravě je jediný. Na rakouské straně vznikl národní park až v roce 2000. Jedná se o unikátní přírodu zachovalého říčního kaňonu bez lidského osídlení s teplomilnými lesy a květenou.