Článek
Landek park spojuje jedinečné přírodní prostředí a pravěkou historii s největší hornickou expozicí v České republice. Navíc od loňského roku zde mohou návštěvníci muzea sfárat do dolu. V budoucnu se zde chystají i další mimořádné turistické atrakce.
„Lidé si u nás mohou vyzkoušet, co znamenalo být horníkem. Fáralo se tu sice i v minulých letech, ale od loňského podzimu je iluze fárání téměř dokonalá,“ říká Felkl.
„Do podzemní expozice bývalého Dolu Anselm, který je nejstarším černouhelným dolem v Ostravě, lidé sfárají výtahem, kde se jim pod nohama zobrazí hluboká těžní jáma, do které klec sjíždí,“ popisoval novinky jeden z průvodců, Arnošt Felkl. Návštěvníci dokonce zažijí i černočernou důlní tmu, v níž horníci pracují.
Nechybějí ani hlasy havířů
„Natočili jsme zde zvukové efekty a nafilmovali skutečný pohyb klece v těžní jámě. Kromě toho lidé při procházení dolem uslyší i zvuk ventilátoru a další důlní techniky, nechybějí ani hlasy havířů domlouvajících se při práci. Mimo to ucítí i vibrace klece či proudění vzduchu vháněného do dolu. Naším cílem je, aby návštěvníci prožili pocity jako při skutečném fárání do činného dolu, kterých je na severu Moravy a ve Slezsku ještě sedm. Žádný z nich však už není v Ostravě, jsou na Karvinsku a dva na Frýdecko-Místecku,“ líčil ředitel Landek parku Lumír Plac.
„Fárání se nám moc líbilo, i kluci si ho užili. Přijeli jsme z Kroměříže. Po dvaceti letech jsem své syny vlastně přivezl na místo, kde jsem se vyučil důlním mechanikem. Klukům se nejvíce líbilo, když se v dole zhaslo a museli jsme vytáhnout baterky. Prolezli si i velká rypadla venku před muzeem, zkoukli jsme i pravěkou osadu s mamutem,“ svěřil se Právu se svými zážitky sedmatřicetiletý Miroslav Těreško, který Landek park navštívil se dvěma malými syny.
Navštívit můžete i expozici báňského záchranářství, kde si na vlastní kůži vyzkoušíte průlez dýmnicí, tedy výcvikovým prostorem pro záchranáře.
„Lidé se při procházce expozicí mohou zastavit v pietním sále a připomenout si zahynulé horníky a záchranáře. Uvidí dýchací přístroje z 19. a 20. století, potápěčskou a těžkou techniku báňských záchranářů, prohlédnou si vývoj důlních lamp,“ lákal na prohlídku průvodce expozice Miroslav Machara, který přes dvacet let pracoval jako důlní záchranář.
„Na konci prohlídky si lidé mohou i prolézt dýmnicí, což je výcvikový prostor pro záchranáře. Nejen mladší ročníky si to rády vyzkoušejí, zažil jsem i skupinku dam v důchodovém věku, které se nezalekly a dýmnicí prolezly,“ vypráví bývalý záchranář.
Landek park láká i na pravěk
Ve venkovním areálu Landek parku uvidíte pravěké exponáty v podobě pračlověka, jeho chýší, ale i mamuta.
„Exponáty na volné ploše zachycují zdejší lidské aktivity od doby kamenné v podobě sídliště pralidí, přes rozmach těžby reprezentovaný typickou průmyslovou architekturou až po důlní techniku 20. století. Spíše než muzeum v klasickém stylu tu najdete kombinaci muzea a skanzenu,“ upřesnil ředitel.
Chystají se další novinky. Netrpělivě je očekáván zejména rok 2014, kdy má být otevřen Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice. „Připravují se však novinky i u nás,“ říká Lumír Plac.
„Areálem by měl projíždět důlní vláček, plánuje se lanovka, která by propojila vrch Landek s ostravskou kulturní památkou Trojhalí na Nové Karolině a právě s Dolní oblastí Vítkovic. Návštěvníci také zažijí simulovaný odstřel horniny, v areálu Landek parku by měl vzniknout kemp pro návštěvníky proslulého hudebního festivalu Colours of Ostrava, který se už letos z centra krajské metropole přesune do Dolní oblasti Vítkovic mezi pece.
Kemp se ale teprve chystá, v letošním roce to ještě nebude,“ vypočítává novinky ředitel parku.
Kromě toho se zde realizuje projekt nové naučné stezky, kterou v areálu Landek parku začal vloni v létě budovat Klub přátel hornického muzea v Ostravě. Tři původní a dnes již nevyhovující stezky se tak propojí do jediné. U ní vzniknou kromě nových odpočívadel také nové informační tabule.
Ti odvážnější si mohou na Landeku vylézt na rozhlednu a prohlédnout si Ostravu z výšky, vyzkoušet zde však mohou i outdoorové adrenalinové aktivity jako například speciální střelbu z netradičních zbraní, bungee running, bumper ball či bláznivou trampolínu.
V areálu navíc nechybí možnost bohatého sportovního vyžití, k dispozici jsou zde totiž čtyři tenisové kurty s umělým povrchem a krytou tenisovou halou, pétanque, plážový volejbal, víceúčelová sportovní hala či čtyřdráhový bowling. Nechybí ani hornická restaurace Barborka, ve které se nejen v klidu občerstvíte, ale vyzkoušet můžete rovněž tradiční nápoj horníků.