Článek
"Je to spíše recese, tak jako většina věcí kolem Járy Cimrmana. Ulička je pod náměstím a slouží jako průchod mezi domy. Doposud byla bezejmenná," uvedl Fiala. Na začátku i konci již visí tabulky s Cimrmanovým jménem.
Otevření se zúčastnili i herci Divadla Járy Cimrmana. Přijeli na zahájení putovní výstavy o divadle a večerní představení.
Autorem myšlenky uličky pozapomenutého velikána je místní výtvarník Stanislav Vacek. Na jeho popud byla před časem u zámku instalována Cimrmanova socha, později v roce 2011 bylo otevřeno i Muzeum a světnička Járy Cimrmana.
Návštěvníky seznamuje s vynálezy, cestovatelskou a výtvarnou činností legendární postavy. Exponáty sehnal Vacek sám. Portrét mocnáře Františka Josefa II. mu namaloval kamarád. Fotografie dodal Vackův syn, který je odborníkem na rod Habsburků.
Expozice se věnuje nejen Cimrmanovi, ale i divadlu, jeho členům a autorské dvojici Zdeněk Svěrák - Ladislav Smoljak. Lidé mohou vidět nejen mistrovy fotografie v útlém věku, ale i v dospělosti, například jak skáče na lyžích, takže mu zrovna není vidět do tváře. Prohlédnout si mohou plakáty k představením divadla a mnoho divadelních relikvií a rekvizit.
Součástí muzea je také Cimrmanova světnička, kde je od všeho jen polovina, podobně jako ve filmu Jára Cimrman, ležící, spící, kde byl v mistrově pokoji k vidění řez postelí i s peřinou. Ročně muzeum navštíví přes 3000 lidí.