Článek
Gotická památka pochází ze 13. století a patřila Janu a Benešovi z Velešína. Poté tvrz získali Rožmberkové a také rod Buquoyů.
Zajímavostí je, že v roce 1978 se věž pokusili vyhodit do povětří pohraničníci, protože stála 40 metrů od hraničního elektrického plotu. Vzhledem k tloušťce stěn, která činí až 3,5 metru, se jim to ale nepodařilo a věž pouze poškodili.
Majestátní Zvíkov sloužil jako úkryt pro korunovační klenoty
Zchátralou tvrz, jejíž věž byla součástí statku plného vraků a odpadu, koupilo v roce 2008 sdružení Hrady na Malši společně s obcí Dolní Dvořiště. Postupně byly zahájeny opravy, a to i díky dotaci z přeshraničního evropského fondu.
Na koruně věže našel archeolog zlomky středověkých kachlů a postupně byly odkryty sklepy a hradby. Rekonstrukce vyšla na miliony korun.
„Hrázděné patro a krov věže byly vystavěny originálními středověkými metodami pomocí tesařů z celé České republiky. Uvnitř se nachází expozice vybavená funkčními středověkými kachlovými kamny, nábytkem, dřevěným obložením stěn a stropu a také dýmníkem a topeništěm určeným k vaření,“ řekla Jana Píchová z Jihočeské centrály cestovního ruchu s tím, že opravena byla i sklepení tvrze.
Zemská cesta
Uvnitř kulturní památky lidé uvidí také středověký model tvrze z roku 1480 a ve vitrínách archeologické nálezy, jako jsou například mince či hrnečky.
Tvrz Tichá je součástí přes 200 kilometrů dlouhé takzvané zemské cesty, která vede od Dunaje do Českých Budějovic a je na ní celkem 17 českých a rakouských hradů.
Gotický unikát v Plzni nabízí sportovní výkon i skvostný výhled
Turistická navigace zdarma |
---|
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu. |