Hlavní obsah

Turisté mohou na stezku Svatojánské proudy

Právo, Lucie Fialová

Legendární naučná stezka Svatojánské proudy je po pěti měsících obnovy znovu přístupná veřejnosti. Vede skalnatým údolím řeky Vltavy mezi obcemi Štěchovice a Nové Třebenice.

Foto: Profimedia.cz

Naučná stezka Svatojánské proudy se znovu zaplní turisty.

Článek

Naučná stezka (NS) Svatojánské proudy vznikla už před 30 lety a patřila k největším turistickým lákadlům v zemi. Měří 8,5 kilometru a nabízí 15 zastavení. Turisté se z panelů dočtou mimo jiné o historii vorařství a trampingu, přehradách Vltavské kaskády i obcích Třebenice a Štěchovice.

Cedule obsahují QR kódy, pomocí nichž si lze prostřednictvím chytrého telefonu poslechnout trampské písně nebo prohlédnout fotky. Přibyly dva interaktivní prvky pro děti – bludiště a dřevěná doplňovačka a dvě odpočívadla.

Jediné dopravní spojení bylo možné po vodě.
Petr Janeček, předseda ČSOP Zvoneček

Stezka se klikatí skalami nad Vltavou. Kdysi divoký kaňon, postrach vorařů, si i po výstavbě Štěchovické přehrady zachoval svůj půvab. Místo si oblíbili trampové, kteří tam založili jednu z prvních osad, známou Ztracenku. Nadšenci historie dali do kupy neuvěřitelné množství historických fotografií a starých kolorovaných pohlednic.

„S dalšími cennými informacemi pomohli místní osadníci,“ vyprávějí tvůrci naučné stezky z Českého svazu ochránců přírody (SOP). Jedna z informačních tabulí vzpomíná na manželský pár, který zahynul letos na jaře, kdy přívalové vody strhly kus svahu, na němž stála jejich chatka, a ta se s nimi zřítila.

Foto: Profimedia.cz

Stezka je vhodná výhradně pro pěší chůzi.

„Jediné dopravní spojení bylo možné po vodě,“ vypráví předseda ČSOP Zvoneček Petr Janeček, jak instalovali cedule v tak nepřístupném terénu. „Tabule jsme naložili ve Skochovicích u mostu na loď a vypluli proti proudu směrem na Svatojánské proudy. Plavební komora ve Štěchovicích nás pustila dovnitř i ven a po třech hodinách jsme šťastně dopluli na místo, aniž bychom nějakou tabuli utopili,“ vzpomínal.

Autoři zažili i krušné chvilky, když se při jedné plavbě porouchal motor a posádka musela přivolat na pomoc jinou loď. Naučná stezka je určena pouze pro pěší. „Důrazně se nedoporučuje jízda na kole. V minulosti se tu stalo několik vážných i smrtelných úrazů cyklistům,“ varuje na závěr Janeček.

Související témata:

Výběr článků

Načítám