Článek
Vše začalo vášní pro sběratelství u jeho otce. „Měl sto hasičských modelů aut a já jsem si s nimi nesměl hrát. O to víc mne ale lákaly. Jak jsem byl starší kluk, tak jsem k narozeninám i k Vánocům chtěl dostávat podobná hasičská autíčka. A jejich počet se začal rozrůstat,“ přiblížil Novinkám Just.
Zlom přišel v patnácti letech, kdy mu otec předal svou sbírku. O tři roky později už sbírka Tomáše Justa obsahovala dva tisíce modelů hasičských vozů. „A v ten okamžik jsem si řekl, že bych se mohl zaměřit i na reálné hasičské věci. Prvními exponáty, které jsem získal, byla mosazná proudnice a hasičská helma,“ podotkl Just.
Nyní jeho sbírka obsahuje čtyři tisíce různých hasičských aut a hasičských předmětů. Nejstarším a jedním z nejvzácnějších vystavovaných exponátů je podle něj pletené vědro z počátku 19. století, které bylo napuštěno býčí krví, aby jím voda neprotékala. Hrdý je i na dobové mosazné proudnice nebo na figurky amerických hasičů.
„To už se dneska nedá koupit, byly fakt věrně propracované,“ řekl Just. Za zmínku stojí i tři hasičské tesáky, které hasičští důstojníci nosili při slavnostních příležitostech.
Exponáty pocházejí z celého světa
Nové kousky do sbírky získává prostřednictvím inzertních portálů, sociálních sítí nebo na burzách. Pocházejí nejen z České republiky a z dalších evropských zemí, Spojených států amerických, ale i z Japonska nebo z Hongkongu. Modely a hračky v minulosti několikrát vystavoval. Jak v Luhačovicích, kde žije, tak například v Ostravě. „Nějak se to začalo rozrůstat do těchhle rozměrů, až je z toho muzeum,“ doplnil sběratel.
Hasičské muzeum v Masarykově ulici je podle ČTK v provozu od středy do neděle, v zimním období mezi devátou a šestnáctou hodinou, v letní sezoně od devíti do sedmnácti hodin.