Článek
Turisté zatím klášter v sousedství centra města spíše míjejí, zatímco na nedalekou rotundu na Řípu jich míří tisíce. Obě památky spravuje římskokatolická církev. Vláda minulý týden schválila zařazení kláštera a dalších sedmi historických objektů v Česku na seznam, národními kulturními památkami se stanou příští rok.
Roudnice patřila pražskému biskupství, sloužila jako venkovské sídlo. Biskup Jan z Dražic tu založil klášter pro řád augustiniánů – kanovníků. „Klášter byl ve středověku kulturním centrem regionu. Kanovníci byli vzdělaní a velmi aktivní lidé. Psali knihy, vyučovali na univerzitě a kryli záda biskupovi,“ řekl kastelán Tomáš Buryška. Před husity se augustiniánům podařilo přestěhovat celou knihovnu.
„Kniha, ručně psaná na vydělané kůži zlatým písmem, byla tehdy skutečným majetkem. Z celé knihovny nám tu zbyl ale jen nápis na stěně, rukopisy z kláštera jsou dnes rozptýleny v různých archivech,“ uvedl Buryška.
Malba je tahákem
Zachránit se podařilo také čtyři gotická výtvarná díla, která vystavuje Národní galerie. V kostele, jenž byl přestavěn v první polovině 18. století ve stylu barokní gotiky podle projektu Františka Maxmiliána Kaňky, si lze prohlédnout kopie. Z někdejšího bydlení pro kanovníky se stala fara.
„Kdybych měl vypíchnout jedinou věc, proč přijít sem, tak je to nástěnná malba v ambitu, která zůstala z původní výmalby. Je to údajně nejstarší zachovaná varianta stromu života severně od Alp,“ zdůraznil průvodce.
Ke klášteru patří zahrada, která je už jen torzem bývalého majetku augustiniánů. Jak se město rozšiřovalo, prodávala mu církev postupně pozemky. Dnes se na zahradě pasou ovce mezi lavicemi v kopečku. „V létě je tu divadelní festival, konají se různá setkání. Důstojné zázemí venku by bylo jednou z prvních věcí, na kterou bychom peníze z dotací rádi využili,“ uvedl Buryška.
Generální oprava celého kláštera, uvnitř něhož se skrývá i jezírko s vodou, by stála stovky milionů korun. Investovat je potřeba do odvlhčení, střech, stěn, ambitu i kostela.