Článek
Výlet do křivoklátských lesů – tradiční oblasti lovu a rekreace českých králů – uspokojí každého návštěvníka. Tato od roku 1978 chráněná krajinná oblast nabízí nejen čistou přírodu, ale také místa s přírodními specialitami, muzea, naučné nebo cyklostezky.
Navíc milovníci české literatury ocení, že tady na ně dýchne duch knížek např. Oty Pavla nebo Františka Nepila, kteří právě z Křivoklátska pocházeli.
Centrem oblasti je hrad Křivoklát. Kdo od něj nechce chodit daleko a má s sebou děti, pak se přímo u hradu může dát po modrém okruhu Bednářské stezky. Vede k rekreačně naučnému areálu Křivoklát a pro děti se v něm nabízí jak sportovní centrum s lanovkami, prolézačkami nebo skluzavkami, tak různé hlavolamy, stejně jako informační tabule s údaji o flóře a fauně, kterou mohou vidět kolem sebe. Vstup je zdarma.
Interaktivní expozice Lesy kolem nás je zase v nedaleké budově Lesní správy Křivoklát.
Od hradu se na všechny strany rozbíhají značené turistické trasy a cyklostezky. Mezi nejkrásnější trasy pro cyklisty patří například ta podél Berounky až do obce Skryje a pak zpátky lesními silničkami přes Karlovu Ves do obce Křivoklát.
Koně u rozhledny
Dají se na ní navštívit místa známá z povídek Oty Pavla (Nezabudický jez, louka Brtva a další) nebo kouzelná lesní zákoutí s prameny čisté vody (Tři prameny). Pro pěší turisty jsou možnosti ještě větší.
Na Křivoklátsku ale najdete i mnoho architektonických zajímavostí. Například v obci Zbečno je to tzv. Hamouzův statek. Historie zachovalého roubeného domu sahá až do 16. století. Statek nemusíte pracně hledat, leží přímo u náměstí, hned naproti kostelu.
Do Zbečna se z Křivoklátu dostanete po značené turistické cestě nebo je možné svézt se vlakem. Druhou význačnou architektonickou dominantou Křivoklátska je kamenná rozhledna Velká Buková. Od hradu Křivoklát se k ní jde pěšky nejprve po zelené Královské pěšině, pak je třeba odbočit po červené značce do Velké Bukové.
14,2 metru vysoká rozhledna je unikátní i svým netradičním spojením dřeva a kamene. Kromě parkoviště tu příznivci turistiky v koňském sedle najdou také úvaziště pro koně.
Do křivoklátských lesů se můžete dostat mnoha způsoby. Auto je jedním z nich. Nečekejte ovšem široké rychlostní silnice. Doprava tu probíhá po dobře udržovaných, ale úzkých silnicích převážně druhé a třetí třídy.
Určitě ovšem stojí za to, podívat se sem vlakem. Napříč Křivoklátskem vede trať Rakovník–Beroun. I o víkendech jede vlak každou hodinu a cesta je zážitkem. Třeba koleje vedou až skoro přímo k hradu (stanice je hned pod Křivoklátem přes řeku).
Lesní wellness
Mezi Křivoklátem a Karlovou Vsí se vine lesní silnička č. 303. A právě u ní přibližně v polovině cesty se nacházejí Tři prameny. Pramení tu tři zdroje naprosto čisté vody, kterých se mohou turisté bez obav i napít. To ovšem není vše.
Lesní správa tady připravila skutečnou lahůdku – kneippovací bazének. Kneippování je metoda ochlazování končetin podle pana Kneippaů; zlepšuje prokrvení organizmu a elasticitu cév, zvyšuje imunitu, navozuje psychické uvolnění a stabilizaci vegetativního nervového systému.
Voda z pramenů je vedena do přírodního bazénku z oblázků. V něm tak každý může pocítit na vlastní nohy, jakou sílu má ledová přírodní lázeň. Pro unavené pěší turisty nebo cyklisty je to dobrá možnost relaxace.
Cesta podél Berounky a Rakovnického potoka zase skýtá mnoho romantických pohledů na zelení obrostlé meandry, jež tu voda vytvořila. Křivoklátsko není rezervací, kde se lze na přírodu dívat jen ze značených cest, a i když se tu najdou i taková přísně chráněná místa, většina území je volně přístupná, takže se sem dá vyrazit třeba jen na houby. A to je podle pravověrných houbařů vlastně celý rok.