Článek
Na Brdo můžete vyrazit hned z několika směrů, ale vždycky po svých a vždycky do kopce. Z obce Roštín jsou to po zelené trase zhruba tři kilometry, od turistické chaty Bunč po červené zhruba tři a půl kilometru, z vesničky Salaš po modré 4,5 kilometru a z hradu Buchlov, který je jednou z dobře viditelných dominant z vrcholu rozhledny, dokonce 9,5 kilometru.
Zasloužená vyhlídka
Zaparkovat se dá na Bunči, kde se v říjnu roku 1950 konaly první orientační závody v Československu, a rovnou vyrazit po červené. Trasa vede kolem soukromých chat doprava a brzy se stáčí na příjemnou cestu lesem vysypanou kameny. Během stoupání míjím i několik dětských kočárků, které dokazují, že to jde, ač tlačící tatínci vypadají poněkud vyčerpaně.
Stoupání je zpočátku poměrně pozvolné, ale zhruba v polovině trasy nabírá na obrátkách a v prosluněném babím létě po chvíli odkládám přebytečné vrstvy oblečení jednu za druhou. Není od věci se na cestu vybavit alespoň základní tekutinou, skromné občerstvení totiž čeká až v cílových 587 metrech nad mořem.
Malebná kaplička v objetí vinohradů je esencí Moravy
Zajímavostí na lesní trase jsou mostní pilíře na Salárně, pozůstatek budování dálnice ze 40. let 20. století, která měla spojovat západ a východ republiky. V Chřibech byla stavba trasy Praha-Brno-Slovensko zahájena na jaře roku 1939. Projekt, který měl podélně rozdělit Buchlovské kopce, skončil v roce 1942. Po válce už se ve stavbě nepokračovalo. Obří pilíře obrostlé bujnou vegetací jsou dnes jen pomníkem minulosti a důkazem, že tenkrát se stavělo opravdu poctivě.
V poslední třetině trasy se napravo přes louku otevírá první výhled do krajiny. Vzrostlé stromy v pozadí jej sice poměrně stíní, ale i tak se jedná alespoň o malou ochutnávku, příslib věcí budoucích.
Kousek pod rozhlednou se nachází rozlehlé kryté ohniště s nachystaným klestím, kde si rodina s několika dětmi zrovna opéká špekáčky napíchnuté na prutech. „Nechcete taky? Máme navíc…,“ s díky odmítám a pokračuji v závěrečném stoupání. Poslední rozcestník se nachází v 563 metrech nad mořem, už je to jen kousek. Odtud je možné vyrazit zkratkou vpravo a přijít k rozhledně zezadu, nebo o něco málo delší cestou vlevo.
Sluníčko pořádně peče, a tak zamířím vpravo. Po pár minutách už rozhledna začíná probleskovat všudypřítomnou zelení. Slavnostně otevřena byla 28. října 2004 a je unikátní tím, že se jedná o první kamennou rozhlednu, která byla v České republice postavena po více než 70 letech.
Kamenná stavba o výšce 23,9 metru na nejvyšším vrcholu Chřibů nahradila původní dřevěnou 20metrovou rozhlednu, která dosloužila v 70. letech. Návštěvníci si u paty rozhledny mohou prohlédnout základní kámen, který položili skauti z obce Modrá 28. října 2001, její stavba tak trvala na den přesně tři roky.
Rozhlednu navrhl architekt Svatopluk Sládeček a k jejímu vytvoření byl použit pískovec z kamenolomu Žlutava a dubové dřevo z místních lesů. Náklady na realizaci se vyšplhaly na pět a půl milionu korun.
Kdy a za kolik
Hned vedle rozhledny se nachází dřevěný kiosek, kde si můžete koupit vstupenky, upomínkové předměty a základní občerstvení. Posezení s výhledem na architektonický skvost čeká jen o pár metrů dál. Plné vstupné stojí 20 korun, snížené 10 korun a rodinné bez omezení počtu členů vychází na 50 korun. Ročně rozhlednu navštíví zhruba 16 tisíc návštěvníků a během letoška bylo dosud prodáno 8877 vstupenek, z toho značná část hromadných.
V říjnu, dubnu, květnu, červnu a září je rozhledna standardně přístupná o víkendech, během letních prázdnin denně. Letos 28. října slaví stavba 20 let od otevření a jako každý rok ji bude možné navštívit od 10 do 16 hodin. Bez předchozího objednání je možný výstup na rozhlednu i 17. listopadu a 29. až 31. prosince.
Zájemci o zhlédnutí okolních krás ale mají příležitost i mimo tyto termíny, kdy jim při objednání předem v případě větší skupiny bude otevřeno za standardní cenu, menší skupiny si mohou zapůjčit klíče a vyrazit za dobrodružstvím po vlastní ose.
Vrcholem cesta nekončí
Do rozhledny se vstupuje po venkovním dřevěném schodišti a za slunečného dne vcházím do šera. Po chvíli si ale oči přivyknou a po tmavě hnědých schodech vedoucích po pravé straně rozhledny začínám stoupat.
V mezipatře se nachází skromná expozice o již zmíněné ukončené stavbě dálnice a fotografie z budování samotné rozhledny. Oválnými okny opředenými pavučinami, jež jsou zasazeny do masivní konstrukce stavby, je možné nahlédnout na okolí a už tento pohled návštěvníka motivuje ke zrychlení v posledních patrech. Protože výhled je to vskutku působivý.
Úplně nahoře čeká panoramatický 360stupňový rozhled do okolní nádherné krajiny, z něhož se za dobré viditelnosti až tají dech. Zdánlivě miniaturním dojmem odtud působí hrad Buchlov v srdci Chřibů, vyjma okolních vesnic a měst můžete v dáli spatřit i Roháče, Malou Fatru, Jeseníky, Beskydy, Vsetínské vrchy a Malé a Bílé Karpaty.
Ve středu místnosti se nachází velká mapa okolí se všemi pamětihodnostmi a značenými trasami, nechybí ani návštěvní kniha, na kterou se okamžitě vrhají příchozí děti.
To, co by někdo označil za zjevnou nevýhodu, že kousek od schodů celá rodina nenaskáče do auta a nezamíří jinam, je pro ty, kdo nemají problém s pohybem, spíš pozitivem. Výlet po sestoupení ze schodů ještě nekončí. A cesta voňavým lesem plným prozpěvujícího ptactva už vede jen z kopce a je v podstatě za odměnu.