Článek
„Medvědí stezka patří bezesporu mezi nejzajímavější stezky na Šumavě. Pokud si chcete putování po stopách medvědů opravdu užít, začněte svou výpravu v Ovesné, která se nachází asi tři kilometry od Nové Pece. Projít si stezku z opačného konce je možné, ale není to ono,“ radí šumavský rodák a náměstek ředitele NP Šumava Jiří Mánek.
Kousek od této zastávky se již objevují první skalní útvary a právě zde začíná vaše výprava. Příroda lemovaná skalními masivy z plekenštejnské žuly vytvořila skutečně neuvěřitelné útvary, kterým místní obyvatelé přisoudili roztodivná jména. Během jednoho odpoledne tak můžete stanout před Kazatelnou i Gotickou kaplí, projít Soutěskou lapků až na Skalní hrad.
Po naplánování dalšího postupu ze Skalní vyhlídky zvládnete navštívit i Dračí tlamu a potkat Kamennou krásku. Všechny tyto zajímavé skalní útvary vytvořila časem příroda na úbočích vrchu Perníku.
Pokud budete pokračovat dál, za osadou Jelení vrchy dorazíte k Jelenímu jezírku, které sloužilo jako vodní nádrž pro známý Schwarzenberský plavební kanál. V dřívějších dobách se zde plavilo vytěžené dřevo. Tuto unikátní technickou památku v délce 400 metrů byste si rozhodně při jakékoli návštěvě Šumavy neměli na Medvědí stezce nechat ujít.
Cesta měří 14 kilometrů
Po trochu obtížnějším stoupání v prvním úseku, je zbývající část cesty pohodlná. Celá trasa měří 14 kilometrů, a pokud se nechcete hnát a šumavskou přírodu si opravdu vychutnat, vyčleňte si na cestu alespoň pět hodin. Pokud se nechcete živit kořínky a lesními plody, přibalte si na cestu svačinu.
Pokud máte malé děti či netrénované nohy můžete se vydat i na kratší výpravu. Ze zastávky Ovesná opět projdete skalními útvary a asi po sedmi kilometrech dorazíte k osadě Jelení a Schwarzenberskému kanálu. Sem už je možné odjet či přijet autem. Mapu Medvědí stezky spolu s dalšími zajímavými informacemi o NP Šumava najdete zde.