Článek
„Poprvé se do Noci kostelů letos přihlásil dřevěný kostel svatého Antonína na Prašivé, ale i Španělská kaple v Novém Jičíně, kostel Nejsvětější Trojice v Opavě, kostel svatého Jiří v Třebomi, kostel svaté Markéty v Dolních Bludovicích a kostel svatého Cyrila a Metoděje v Dolní Lhotě,“ vyjmenoval za diecézi Miroslav Přikryl, vedoucí odboru dotačních projektů a církevní turistiky.
Objevené fresky
Doplnil, že velkým lákadlem je podle něj hřbitovní kostelík v Javorníku na Jesenicku, který se na Noc kostelů otevře po osmileté rekonstrukci.
„Veřejnost se bude moci poprvé podívat na fresky, které byly v kostele objeveny a restaurovány v uplynulých osmi letech, kdy byl kostel uzavřený. Mimořádné je například nástěnné vyobrazení Krista, který má v místě srdce vytvořený otvor, který sloužil jako svatostánek,“ uvedl Přikryl.
Do Hrabalovy chaty se hrnuly davy
Diecéze se navíc spojila i s karvinskou farností a spolkem Stará Karviná a na Noc kostelů si lidé budou moci připomenout jeden z tamních zaniklých chrámů. Jde o kostel svatého Jindřicha, který byl kvůli těžbě uhlí srovnán se zemí jako téměř celá Stará Karviná.
„Tento kostel byl monumentálním dílem. Měl 66 metrů na délku a 34 metrů na šířku, takže opravdu kostel srovnatelný s bazilikou na Velehradě. Byl sice postavený na konci 19. století, ale už v roce 1960 musel být kvůli důlním vlivům zbořen a od té doby je na jeho místě pouze prázdná louka,“ připomněla Tereza Ondruszová ze spolku Stará Karviná s tím, že pamětníci dodnes na kostel vzpomínají.
Spolek společně s karvinskou farností vyznačí v místě, kde kostel stál, obvod jeho půdorysu. Vyrábí se i velký dřevěný kříž, který bude umístěn v prostoru zdemolovaného církevního objektu. Lidé zde najdou také informace o zbořeném kostele a jeho fotografie.