Hlavní obsah

Nejmladší český hrad leží kousek za Prahou. Vznikl teprve počátkem milénia

Aktualizováno

Přáli jste si někdy mít svůj vlastní hrad? Přesně takovéto přání nejen měla, ale rovnou si ho i splnila rodina z obce Červený Újezd, jež se nachází nedaleko Prahy. Stavba vznikla v místech bývalého mírně bažinatého pole teprve mezi lety 2001–2002 a jde tedy o nejmladší hrad v České republice. Sídlí v něm Muzeum českého venkova, ale najdete tu i skanzen nebo dobovou krčmu.

Foto: Tereza Havlíčková

Červený Újezd je replikou historického hradu.

Článek

Naše kroky vedou nejprve do zahrady, která nás láká už na první pohled. Vchází se do ní přes skanzen a příjemné je, že pobyt v ní není časově omezen. Můžeme ji prozkoumávat dle libosti.

Ve skanzenu je k vidění třeba replika větrného mlýna, vodou poháněná kovárna, sušárna chmelu, zvonice i pravé moravské vinné sklípky. Jistě potěší, že většina těchto staveb má dokonce přístupný interiér. Zahrada je opravdovou oázou klidu a věříme, že zaujme každého návštěvníka.

Stavba je z jedné strany obklopena několika vodními prvky a můstky. Do těchto míst teče i Rymáňský potok. Procházet se můžeme po upravených cestičkách, jež vedou kolem rybníků a jezírek. Moc hezký je také zastřešený most vedoucí nad vodou.

Hořovický zámek je rájem nejen pro děti, ukrývá i trosky letadla

Tipy na výlety

K vidění je tu plno leknínů, ozdobných trav, vysokého rákosí i udržovaných skalek. Je zde vysázeno více jak 1000 různých druhů dřevin, rostlin a květin. Ty méně známé jsou obohaceny cedulkami s popiskem. Na vodní hladině pluje i rodinka kačen a sem tam zaslechneme i nějakou tu žabku.

Interiér ukrývá 4000 exponátů

Dále zamíříme na obhlídku hradu. Soukromá stavba Hrad Červený Újezd vznikla v roce 2001 za účelem místa pro rozsáhlé sbírky a jejich prezentace veřejnosti. Interiér ukrývá stálou expozici asi 4000 předmětů, které pocházejí z celé České a Slovenské republiky a představují každodenní život na venkově v období od 17. do 20. století. Prohlédnout si tak můžeme dílny tradičních řemesel, jako třeba dílnu kováře, řezbáře, mlynáře, pekaře nebo ševce.

Nechybí ani typické světničky různých koutů Čech, Moravy i Slovenska, kde je vystavena řada krásných selských krojů, předmětů lidové kultury a malovaného nábytku. Přehlédnout nelze délku postelí. Takto krátké nebyly jen proto, že naši předkové byli podstatně menší postavy. Dozvíme se, že spali s vysoko podloženou hlavou a vlastně téměř vsedě.

Dále zaujme Zbrojnice s expozicí sečných a palných zbraní či Rytířský sál. Prohlédneme si také habánskou keramiku, palné a sečné husitské zbraně či cínové nádobí. Na nádvoří nechybí ani krámek se suvenýry.

Pořádají mnoho akcí

Jak to tak bývá, po prohlídce hradů a zámků člověku vyhládne, a tak zamíříme do krčmy. Při vstupu nás ihned zaujme krásně zdobený interiér. Na zdech visí další různé exponáty a k posezení vyzývají dřevěné lavice s kožešinami. Pití se servíruje v kameninových pohárech a jídlo na stylových dobových talířích a miskách. Vše má tu správnou atmosféru. Na podzim se například návštěvníci mohou těšit na gastronomický zážitek v podobě Svatomartinských hodů.

Zámek tří císařů Zbiroh ukrývá tajemství nacistů i železnou masku

Tipy na výlety

Červený Újezd pořádá mnoho různých tematicky zaměřených akcí. K vidění tu bývá například ukázka tradičních řemesel, dobová vystoupení šermířů, tanečníků, hudebníků i herců. Místo je též oblíbené pro pořádání soukromých akcí, jako třeba svateb, školení, prezentací apod.

Muzeum se zahradou je otevřeno o víkendech od 9 do 16 hodin. Prohlídky s poutavým výkladem jsou přizpůsobeny všem věkovým kategoriím a trvají přibližně necelou hodinu. Krčma je otevřena od čtvrtka do neděle.

Může se vám hodit na Firmy.cz: Hrad Červený Újezd

Související témata:

Výběr článků

Načítám