Hlavní obsah

Nejmilejší vrch Českého středohoří se pyšní skvělými výhledy. A bez lidí

4:23
4:23

Poslechněte si tento článek

Bečov

Pokud máte rádi výhledy na České středohoří a chcete spatřit méně okoukané scenérie, doporučujeme zavítat na Lounsko, kde najdeme hned tři vrchy s krásným výhledem. Oblík (509 m), Ranou (457 m) a Milou (510 m). My se tentokrát vypravíme právě na Milou, která je z této trojice položena nejseverněji.

Foto: Tereza Havlíčková

Vrch Milá není proti jiným kopcům Českého středohoří tak frekventovaný.

Článek

Kopec s doslova milým názvem najdeme mezi městy Louny, Bílina a Raná v západní části Českého středohoří. Jedná se o skalnatý čedičový vrch, pozůstatek třetihorního stratovulkánu, který se tyčí nad stejnojmennou vesničkou. Právě z ní se na Milou vypravíme.

Ukazatel nás ihned navádí kolem několika domků na polní cestu, která obchází kopec. Všude nás doprovází modrá turistická značka. Milovníci geologie si na stěnách vysokých až 20 metrů mohou prohlédnout typické šestiúhelníkové čedičové sloupy. Potkáváme tu pár místních s pejsky, zpívají ptáci a je tu božský klid.

Po chvilce začne cesta postupně stoupat a dostaneme se k severní straně kopce. Nutno podotknout, že cesta obchází stálým stoupáním téměř celý masiv kopce a až na samý vrchol je jeden kilometr dlouhá. Výšlap není nijak náročný a dlouhý, nám však na cestu zrovna nepřálo. Ačkoli bylo krásné slunečné počasí, ranní mrazíky udělaly své. Ve stínu pod stromy byla cesta zcela zmrzlá a bylo potřeba dávat pozor na každém kroku. Ještěže se dalo přidržovat kmenů.

Jakmile jsme vylezli nad koruny stromů, začala být cesta naopak extrémně bahnitá. Sluníčko udělalo své a připravilo pro návštěvníky nepříjemné lepivé překvapení. Výšlap sice zvládnou i rodiny s dětmi, ale je lepší počítat s možným nánosem bahna a uklouznutím.

Foto: Tereza Havlíčková

Vzhůru se vydejte po modré.

Když se popereme s blátem a napojíme se již na vysušenou cestu, nabídne nám Milá své krásné výhledy. Ty jsou sice trochu omezené horním porostem, ale směrem na východ, jih a západ se nám otevírá parádní podívaná na okolní kopce, pole i vesničky.

Z Milé máme jako na dlani vrchy Oblík, Srdov, Brník nebo Ranou. V dálce zahlédneme také Hazmburk nebo Košťálov. Krásný výhled je i na Most s hradem Hněvín a Krušnými horami v pozadí. Ten nám ovšem poněkud kazí sousedící tepelná elektrárna Počerady.

Na jaře celý vrch kvete

Milá je mimo jiné také přírodní rezervací. Od poloviny 20. století je tento kopec chráněným územím, na kterém můžeme najít řadu teplomilných rostlin. Jedním z největších klenotů rezervace je tak například hlaváček jarní, jenž kvete přímo na vrcholu. Spatřit ho kvést v celé své kráse můžeme právě na jaře. Hora je i domovem divizny brunátné nebo bělozářky liliovité. Nachází se zde též nejzápadnější stanoviště violky obojetné nebo česneku tuhého.

Žije tu mnoho druhů hmyzu, savců i ptáků. Ze savců například rejsek obecný nebo muflon, z ptáků pak skřivan polní či pěnkava obecná. V roce 2019 tu byla vysazena kolonie sysla obecného, který je u nás přísně chráněn. Stanoviště syslů se nachází pod vrchem Milá v lokalitě Hliniště, necelé dva kilometry od silnice Louny – Most.

Pakliže jste vášnivými turisty, jistě vás potěší i schránka s vrcholovým turistickým razítkem s počeradskou elektrárnou ve znaku.

Pokud hledáte poklidný výlet bez davu turistů, je výšlap na Milou tou pravou volbou. Odměnou vám bude nejen krásný výhled, ale i zcela čistá hlava. Milá není natolik turisticky frekventovaná jako jiné vrcholy v Českém středohoří, takže pokud si zde chcete lehnout do trávy a relaxovat, nebudete tolik rušeni. Ideální místo třeba na rande s vaším milým či milou. No a pokud vám výšlap na Milou nebude stačit, můžete se vypravit i na dva zmiňované sousedící vrchy.

Výběr článků

Načítám