Článek
Když dorazíme do Kuklova, ihned na nás dýchne velmi příjemná atmosféra. Taková malebná, poklidná. Kolem jsou jen lesy, louky a klid. Je tu opravdu krásně. Po cestě nám štěstí mnoho nepřálo, bylo nevlídno, pod mrakem. Prostě ne zcela vhodný den na výlet. Jen co jsme ale minuli jihočeské Netolice, vysvitlo slunce a na pláních se začal objevovat sníh. Možná i díky tomu se zde v Kuklově cítíme tak dobře.
Jako první vedou naše kroky k nedostavěnému klášternímu kostelu svatého Ondřeje. Velká stavba s pěti vysokými gotickými okny je k nepřehlédnutí.
Na Velký Blaník za rytíři, na Malý k poutní kapli
V průběhu historie zažil klášter nelehké časy. Roku 1495 do těchto míst povolal Petr IV. z Rožmberka mnichy z řádu svatého Františka z Pauly, aby zde založili paulánský klášter s jednolodním kostelem sv. Ondřeje. Jak můžeme vidět, nikdy nebyl dokončen a již kolem roku 1530 měl být opuštěn. Během třicetileté války měla klášterní budovy zcela pobořit a vypálit švédská vojska, přičemž přítomní mniši byli ubiti a někteří pověšeni.
Existuje také legenda, která vypráví o tom, že část mnichů znala tajnou chodbu vedoucí pod klášterem kolem hradu. Díky ní se mělo několik mnichů zachránit. Jedním z nich byl bratr Erazim, jenž se poté stal poustevníkem v nedalekém Blanském lese. Tam jej údajně roztrhala divoká zvěř. Kdo ví. Možná že se tu ještě dnes toulají duše zemřelých mnichů, kteří v okolí hledají svůj klid.
Objevil se ve filmu
Dochovaly se tedy pouze obvodové zdi pozdně gotického jednolodního kostela s pětibokým závěrem a dvěma opěráky na jižní straně. Z trosek kláštera pak byly použity kameny na stavby chalup, z nichž je řada vestavěna přímo do zříceniny kláštera.
Obec Kuklov dodnes v těchto krásných prostorách pořádá různá divadelní a kulturní představení, koncerty, ale i svatby. V roce 1967 si tuto lokaci pro svůj historický film „Údolí včel“ vyhlédl například režisér František Vláčil. Zajímavé je, že podle některých odborníků vznikl kostel svatého Ondřeje dávno před založením kláštera a údajně by se mělo jednat o stavbu, jež vznikla současně se zdejším hradem, a to na konci první poloviny 14. století.
Klášter tedy není v Kuklově jediným lákavým místem, které chceme prozkoumat. O pár kroků níže v místech, kde se stáčí silnice směrem na obec Brloh, najdeme památnou Kugelweitskou lípu s rozcestníkem. Ten nás po modré turistické značce zavede ke zbytkům stejnojmenné zříceniny strážného hradu Kuglvajt.
Založen byl na místě pravěkého hradiště okolo roku 1357 rádcem a kancléřem Karla IV. biskupem Dětřichem z Portic. V té době se na místě dnešního Kuklova usadili Němci. Název je tedy pravděpodobně převzat z německého „gugl-wald“, což můžeme přeložit jako lesnatá homole. Kolem hradu vyrostla též malá osada, která se postupně rozrůstala.
Kdysi královský hrad stávající na skalnaté lesní vyvýšenině bychom ale dnes našli jen stěží. Hrad v „rožmberském území“ se stal příčinou sporů mezi králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna. V době spiknutí české šlechty proti Václavovi vojsko Jindřicha z Rožmberka hrad již v roce 1395 dobylo a pobořilo.
Klokotský klášter se studánkou a léčivým pramenem je místem zjevení Panny Marie
Od té doby byl opuštěn a do své původní podoby se již nikdy nevrátil. Dodnes se zachovaly pouze malé zbytky zdiva, příkop vylámaný ve skále a valy. Ke zřícenině vede nenáročný terén, který nám však trochu ztížil napadlý zmrzlý sníh, a tak jsme si na kopečku trochu zaklouzali.
Klášter i zřícenina jsou návštěvníkům celoročně volně přístupné. Vede tu i Historická a naučná stezka Brložsko, která začíná i končí v obci Brloh, má šestnáct zastavení a necelých osm kilometrů.