Článek
Na nebeské místo se vypravíme 11 kilometrů východně od Karlových Varů. Největším turistickým lákadlem Andělské Hory je již zmiňovaná zřícenina gotického hradu, jež se rozkládá na mohutném skalním ostrohu.
Jistě se ptáte, odkud hora dostala svůj název. Hrad je spojen s legendou, která sahá až k bájnému králi Artušovi. Příběh vypráví o Alvíně, dceři Tristana, jež byla královým potomkem. Alvína byla laskavá a krásná dívka, prostě jako anděl. Trpěla však pod nadvládou muže jménem Ursinus, který ji unesl z daleké zámořské země až k nám do českých zemí, ke Karlovým Varům. Zde postavili hrad, jenž byl právě podle Alvíny pojmenován.
Oheň vzal vše
Hora se zříceninou jsou vidět již z velké dálky a působí opravdu nebesky. Hrad založili páni Hrabišici z Rýzmburka, jakožto tehdejší majitelé panství Bečov. Za třicetileté války byl v roce 1635 dobyt Švédy, vyloupen a následně poničen.
Výhledy až na Alpy? Babí lom dokáže návštěvníkům vyrazit dech
Další nešťastná událost hrad potkala v roce 1718, kdy mu při požáru městečka vzplála i střecha a zcela vyhořel. Následně zůstal opuštěn.
Během dalších let se z hradu stala zřícenina a časem velmi oblíbené výletní místo turistů. Koncem 80. let 19. století proběhla konzervace hradní zříceniny. Opravy tu probíhají i dnes.
Ke zřícenině vede strmější výstup po kamenných schodech a prašné cestě. Vidíme zde ceduli, která upozorňuje, že vstup na zříceninu je na vlastní nebezpečí. Nejprve projdeme první bránou, tvořenou stěnou se zaklenutým vstupním otvorem a navazující hradbou s okrouhlou baštou.
Od první brány vede pěšina ke druhé, tvořené torzem budovy. Poté můžeme vystoupat na čtverhrannou věž, kde nás čeká krásný kruhový výhled do širokého okolí, zejména však na blízké Doupovské hory, ale i Slavkovský les, Krušné hory a třeba Klínovec.
Jediným rušivým elementem je na věži instalovaný stožár s anténami. Jelikož se jedná o jedno z nejvyšších míst v okolí, pomáhá anténa i s navigací letadel. Z vyhlídky je tedy vidět i blízké karlovarské letiště.
Ke kostelům
Pod hradem se na malém náměstíčku nachází gotický kostel sv. Archanděla Michaela, postavený v letech 1487–1490. Po velkých požárech byl barokně upraven.
Pod kostelem si můžeme prohlédnout barokní sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1767, která sem byla přenesena z částečně zaniklé vsi Svatobor v Doupovských horách. Vedle kostela stojí památník básníka Goetha a také dvě lípy porozumění k jeho uctění.
U hlavního silničního tahu na Prahu pak doporučujeme návštěvu krásného trojbokého kostela Nejsvětější Trojice z roku 1692-1712. Kostel původně býval poutním a kolem něj se rozkládal hřbitov. Počátkem 21. století se dočkal rozsáhlé rekonstrukce. Poblíž kostela stojí další památná lípa, u níž kdysi vyvěrala studánka, jejíž voda prý zázračně léčila nemocné poutníky.
Za pozornost stojí též blízká Šemnická skála, což je mohutný skalní ostroh sopečného původu, který se vypíná vysoko nad údolím Ohře. Kromě krásné přírody jsou z jeho vrcholu opravdu pěkné výhledy do okolí. Na skálu vede naučná stezka přímo z Andělské Hory přes dnes již zaniklou osadu Stichlův Mlýn s kaplí Panny Marie z roku 1851.
Pokud se budete chtít po výletě zastavit na občerstvení, můžeme doporučit místní kavárnu, která sídlí kousek od kostela. Disponuje i venkovním posezením s dekami, a jelikož jsme při návštěvě Andělské Hory měli štěstí na slunečné počasí, tak jsme tuto možnost neváhali využít.
Zřícenina je volně přístupná. Stále zde však probíhají rekonstrukce, a proto je potřeba dbát na opatrnost. Suvenýry je možné zakoupit v malém rodinném domku na rohu u kostela.