Hlavní obsah

Na zámku ve Štědré bude kabinet kuriozit

Ve Štědré na Karlovarsku pokračují i v letošním roce práce na obnově tamního pozdně barokního zámku. Za posledních deset let stejnojmenná obec s pomocí nejrůznějších dotací vložila do záchrany památky kolem čtyřiceti milionů korun. Největším návštěvnickým tahákem bude Zámecký kabinet kuriozit.

Foto: OÚ Štědrá

Část expozice Zámeckého kabinetu kuriozit ve Štědré z dílny výtvarníka Dalibora Nesnídala.

Článek

„V letošním roce se dokončují interiéry v přízemí,“ uvedl starosta Štědré František Pánek (nez.) s tím, že se rovněž zahájila etapa obnovy sklepení zámku.

Tento rok se budou náklady pohybovat kolem dvou milionů korun. Ministerstvo kultury obci pomohlo dotací v objemu 1,45 milionu korun z peněz určených na záchranu architektonického dědictví. Dalšími řádově desítkami tisíc korun pomohl rovněž Karlovarský kraj.

Práce na zámku ale ještě ani zdaleka neskončí. „Po deseti letech se vrátíme i na půdu,“ dodal Pánek a připomněl, že součástí zámku je rovněž celý hospodářský areál.

Otevření se odložilo

Po dokončení zásadních oprav chce Štědrá v zámku nabídnout klasickou zámeckou expozici s důrazem na historii regionu. A také Zámecký kabinet kuriozit karlovarského výtvarníka Dalibora Nesnídala. Měl se otvírat již v květnu, ale kvůli covidovým omezením muselo být otevření expozice odloženo. Starosta Štědré doufá, že na květen příštího roku.

„Z cest po světě jsem si přivážel různé předměty, zejména přírodniny, a z těch jsem začal vytvářet různé relikviáře,“ říká Nesnídal. Později ho napadl vznik kabinetu kuriozit na zámku ve Štědré. Mezi kuriozitami nechybí například muž, který vyrostl v bedně od vína, nebo z různých kostí a lebek sestavení neexistující živočichové, vystavení v prosklených bedýnkách. Pustil se ale i do rozměrově působivějších artefaktů.

„Z Maroka jsem přivezl hadí kůže z krajty písmenkové, které mají čtyři metry na délku a na šířku půl metru,“ popisoval výtvarník. „Nebo jsem koupil fragment vydlabané lodě z jednoho kusu kmene v Africe, z kterého jsem vytvořil sarkofág faraonova veslaře, ale i řadu dalších bizarních věcí,“ dodal Nesnídal.

Zámek byl postaven v roce 1730, ale již sedmnáct let nato byl po požáru přestavěn v duchu pozdního baroka. V polovině předminulého století pak získal některé klasicistní prvky. Po 2. světové válce byl zámek zabaven státem, nešťastně privatizován na začátku 90. let a nyní opět získává svůj lesk díky vlastnictví obce.

Související témata:

Výběr článků

Načítám