Článek
„Ti dříve na Valašsku střežili hranice a byli také známi svou dovedností. Mezi portáše mohli být přijímáni jen ti nejlepší a nejzručnější muži. Dnešní portáši na tradici svých předků symbolicky navazují,“ uvedla vedoucí Zvonice Soláň Alena Vašutová.
K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika Soláň, zazpívá ženský pěvecký sbor Karlovjanky a zatančí dětský soubor Valašenka.
Samotná soutěž o nejlepšího sekáče je otevřena všem příchozím, kteří mohou v klání získat atraktivní ceny. Nejlepší sekáč si například bude moci zajít zdarma na masáž a relaxaci do karlovického relaxačního centra Wellness Horal.
Vrchol hory Soláň (860 m n. m.) je již odpradávna považován za jedno z nejkrásnějších míst Valašska. Nabízí půvabný výhled na okolní pohoří Javorníků a Moravskoslezských Beskyd i do malých údolíček Horního Vsacka.
Krása hor a drsná příroda sem lákaly v minulosti řadu umělců a mj. i čtyři významné valašské malíře – Aloise Schneiderku, Františka Podešvu, Jana Kobzáně a Karla Hofmana. Ti se zde usadili a jako první dali před lety impulz, aby zde vznikla nejvýše položená galerie v České republice.
Myšlenku se podařilo uskutečnit až roku 2006, kdy na Soláni vznikla Zvonice s informačním centrem a galerií. Zvonice pořádá nejen výstavy, ale i předvádění řemesel a lidových zvyků, koncerty či vystoupení folklórních souborů.
Vedle Sečení luk patří k nejoblíbenějším programům červencová malířská škola, Haferové mlsání či srpnový festival Soláň 2012.
Další červnové programy zvonice Soláň
23. 6. Malířské cesty kolem Soláně – zahájení výstavy (Uprka a jízda králů v tvorbě moravských malířů)
23. 6. Na Svatého Jána – svatojánská noc, zapálení svatojánských ohňů, křest nového CD cimbálové muziky Soláň
29. 6. Sečení lúk na Soláni – tradiční sečení kosou, soutěž sekáčů, zpívají Karlovjanky, hraje CM Soláň, dětský soubor Valašska
30. 6. Literárně-hudební program s hercem a recitátorem Alfredem Strejčkem a hudebníky Janem Rokytou seniorem a juniorem.