Článek
Letecké muzeum v Olomouci |
Na letišti v Olomouci-Neředíně si kromě letadel a vojenských proudových letounů prohlédnete také množství exponátů spojených s výukou létání, tedy simulátory a trenažery, školní pomůcky, motory, pilotní výstroj či prostředky pro záchranu pilotů. Díky schůdkům nahlédnete třeba do kabiny proudové stíhačky.
V zatemněné kabině MiGu-21 si vyzkoušíte pocity pilota při nočním letu a můžete nahlédnout také do restaurátorské dílny, kde se obnovují a připravují nové exponáty. Těmi se pro letošní rok staly letouny Iljušin Il-14FG a XL-29 x-003. V září a říjnu je muzeum otevřeno o víkendech od 10:00 do 17:00.
Muzeum letadel a vojenské techniky Air Park ve Zruči u Plzně |
Možnost nahlédnout do interiérů letadel nebo tanků a vyzkoušet si například manévrování protileteckým dělem máte v muzeu, které společně se synem buduje již více než 20 let sběratel Karel Tarantík.
Muzeum leží asi šest kilometrů od Plzně mezi Zručí-Sencem a Třemošnou a prohlédnete si tu jak historické stíhačky, vrtulníky a dopravní letadla, tak i atraktivní filmové repliky dvou stíhaček Spitfire z filmu Tmavomodrý svět nebo historické tanky z druhé světové války. Otevřeno je denně po celý rok, a to bez ohledu na počasí.
Letecké muzeum ve Vyškově |
Není tak známé jako jiná letecká muzea, přesto se řadí k největším svého druhu v Česku. Řeč je o leteckém muzeu na starém vojenském letišti ve Vyškově, na severovýchodním okraji města u silnice směrem na Prostějov.
Během říjnových víkendů si tu můžete prohlédnout přehlídku letadel, vrtulníků, dělostřeleckých zbraní a leteckých motorů. Počkejte si raději na pěkné počasí, protože se jedná o muzeum pod širým nebem.
Letecké muzeum v Kunovicích |
Muzeum s více než dvěma desítkami letadel včetně elegantních dvouplošníků, lehkých sportovních letadel, větroňů i pověstných Čmeláků je k vidění v Kunovicích. Zpočátku šlo jen o přehlídku letounů vyrobených v místní továrně. Posléze se letecký park rozrostl také o stroje jiných tuzemských výrobců.
Zpestřením výletu může být vyhlídkový let letadlem či balónem nebo tandemový seskok. Otevřeno je tady denně, včetně pondělí, a to až do konce října.
Letecké muzeum v Praze – Kbelích |
Další muzeum plné letadel objevíte v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely. Část exponátů odpočívá ve starých leteckých hangárech, část je vystavena pod širým nebem. Letadla jsou tematicky seřazena od prvních kluzáků z doby našich pradědečků až po kosmickou loď Vladimíra Remka.
Kromě letounů tu jsou k vidění letecké motory, kompletní výzbroj a výstroj, uniformy, prapory, řády, vyznamenání, raketové střely a další předměty, které se vztahují k tématu letectví, kosmonautiky a parašutismu. Muzeum je otevřeno do konce října denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00. Stejně jako do dalších expozic Vojenského historického ústavu se i sem podíváte zadarmo.
Kudy z nudy v Česku
Portál www.kudyznudy.cz nabízí přes 15 tisíc tipů na výlety po celém Česku pro rodiny s dětmi, party mladých lidí, romantiky i velké sportovní fajnšmekry. Zároveň je to jeden z hlavních nástrojů, kterým agentura CzechTourism zdarma pomáhá podnikatelům v propagaci jejich nabídek. V sezóně stránky využije 700 tisíc návštěvníků měsíčně.