Článek
Pruský panovník tehdy svou habsburskou sokyni Marii Terezii připravil o dvě historické součásti českého státu – Kladsko a hospodářsky rozvinuté Slezsko.
Návštěvníci Stříbrné Hory nejprve stoupají od parkoviště umístěného přímo ve Stříbrném sedle o několik desítek metrů výše k bráně v předsunutém opevnění. Kolem hospodářských staveb vede cesta ke vstupu do jádra pevnosti – donjonu. Nad jeho bránou kdysi svá křídla hrdě rozpínal pruský orel, jako symbol dob minulých však byl v poválečném období odstraněn.
Z nádvoří donjonu vedou šikmo vzhůru nájezdové rampy, po kterých původně vyváželi vojáci děla do palebných postavení rozmístěných na vrcholech věží.
Teprve později se dělostřelci se svými zbraněmi ukryli do střeleckých kasemat po obvodu donjonu. Temnými kasematami, které sloužily také pro ubytování posádky a uložení zásob, je objekt doslova protkán.
Dnes se z povrchu donjonu otevírá krásný výhled nejen do okolí Stříbrného sedla, ale také na další obranné objekty, které postupně doplnily fortifikační komplex. Jde o samostatné pevnůstky Ostroh, Vysoká skála a Velký chochol. Posledně jmenované forty byly s donjonem spojeny krytými cestami, které měly usnadnit obráncům přesuny pod nepřátelskou palbou.
Rekonstrukce obléhání francouzskými vojsky
Po bleskovém obsazení Polska v září 1939 se pevnůstky Ostroh a Vysoká skála staly internačním táborem pro zajaté důstojníky. Některým z nich se však podařilo uprchnout a po komplikované cestě přes Blízký východ dokonce vstoupit do polského zahraničního vojska na Západě.
Po druhé světové válce Stříbrná Hora chátrala a teprve v posledních letech probíhá postupná obnova. Každý rok v červnu se za účasti příznivců vojenské historie z celé Evropy konají působivé rekonstrukce obléhání francouzskými vojsky v roce 1807.
Vysílání pořadu v České televizi |
---|
pondělí 29. srpna ve 21 hodin ČT2středa 31. srpna v 8.50 hodin ČT2pátek 2. září v 5.40 hodin ČT2Stránky pořadu najdete zde. |