Článek
Rozpadající se kamenné zdivo všude kolem náhle zmizí. Divák vidí hrad ve 13. století. Virtuální realita pak ukazuje památku a i přestavby v nadcházejících pěti stoletích.
„Chci, aby byly prohlídky vzrušující především pro mladší generace, aby si zde mohly udělat představu o měnící se době. Navíc si lze po sejmutí brýlí ihned porovnat, jak tomu bylo na hradě kdysi a jak je tomu dnes,“ řekl Novinkám hrabě Ferdinand Mensdorff-Pouilly.
Po loňském úmrtí strýce, čtyřiadevadesátiletého hraběte Huga Mensdorff-Pouillyho, se Ferdinand natrvalo přestěhoval i s rodinou z Vídně do Boskovic. Jeho cílem je navázat na strýcův odkaz a postarat se o rozvoj rodinného majetku na Boskovicku. Rod vlastní tamní zámek a hrad bezmála 170 let. Ferdinand se netají tím, že je chce prezentovat moderně.
Jednatřicetiletý hrabě, který češtinu stále ještě piluje, chce virtuální realitu dále rozvíjet. Sází na to, že díky ní vybudí k pohybu a výletům především nejmladší generaci sedící u počítačů. Umístěna bude po celou sezonu ve speciálním stanu na místě někdejšího hradního paláce. V budoucnu by měla umožnit i procházku po již neexistujících hradních komnatách.
Sídlo mocných pánů z Boskovic
Video vyrobil historik Vladimír Štrama s kolegou architektem Adamem Repaským. Podklady k němu, tedy plány a obrazy hradu, sháněli dlouhé týdny v archivech a knihovnách.
„Divák nejprve vidí hrad tak, jak vypadal v 13. století. Ten byl následně pobořen, nicméně poté byl obnoven a stal se jedním z nejvýznamnějších šlechtických sídel na Moravě,“ vysvětlil Štrama. Video končí v 17. století, kdy byl hrad opuštěn. Nahradil jej zámek v podhradí.
Brýle pro virtuální realitu přibližující dávno zaniklý hrad jsou v rámci památek v Česku raritou. Hrad je pro návštěvníky Boskovic nepřehlédnutelný. Objekt, tedy jeho ruina, se tyčí na kopci nad městem a je z něj vidět na kilometry daleko.