Článek
Kostel vznikl podle nejnovějších poznatků někdy mezi léty 1340 až 1360 na místě, kde se nacházelo pohřebiště. Jde o menší pahorek, naproti němu se nacházela na zámek přestavěná tvrz, spíše dvůr, pánů z Velhartic. Kostel nechali zbudovat velhartičtí bratři Bušek, Jan a Václav.
V evropské architektuře jde o zcela ojedinělé dílo. Cihlová stavba s bohatým dekorem se jinde nevidí a ani podobná výzdoba se na venkovských kostelech nevyskytuje.
K původnímu svatostánku, lodi, presbytáři a sakristii, přistavěli v letech 1717 až 1724 barokní věž. V 18. století ještě přistavěli předsíň, tu později zase zbořili. V 19. století se opravovalo, ale na vzhledu se nic nezměnilo.
Tajemný český hrad bez rodného listu lákal vlastence a dnes turisty
Původní výmalbu skrývaly nátěry
Památkáře překvapily kresby, které se objevily po restaurátorských pracích. Aby se dostali na původní vrstvu, museli odstranit dvanáct vápenných nánosů. Nalezli fresky, které zachránil právě další nátěr.
Na kostele pracovala stavební huť, která patřila k tehdejší špičce, byl jsem upozorněn na kruchtu připomínající tribuny našich pozdně románských kostelů, jaké je možné vidět třeba v Potvorově nebo Vinci.
Památkáři předpokládají, že pro kostel stavebníci využili prvky určené pro jinou, značně rozsáhlejší stavbu. Architektonicky má kostel obdobu v katedrále v Řeznu (Regensburg) a v kostele svatého Jana Křtitele v Nabburgu (okres Schwandorf).
Je možné, že tu pracovali umělci, kteří stavěli řezenskou katedrálu. Možná některé prvky přivezli z Bavorska a na místě je osadili. Jak se tito mistři dostali do zapadlé vsi v tehdy ne zcela kolonizovaném kraji, je ovšem záhadou. Deska na kostelní zdi se zmiňuje, že řešení původní tribunové kaple připomíná palácové kaple typu francouzské st. Chapelle.
Ačkoli je kostel z pochopitelných důvodů uzavřen, je možné si ho prohlédnout. Zařídil jsem si to přes starostu Čečovic, který mi poslal průvodce a znalce historie zároveň.
Zámek je v rekonstrukci
Protější čečovický zámek prochází rekonstrukcí. Český svaz ochránců památek (2. ZO Klub Ladislava Lábka v Plzni) se za podpory státních institucí snaží rozsáhlou zchátralou památku zachránit.