Článek
Na okraji návrší Zímarky, které jsou přírodní památkou u města Velké Bílovice, s nejvyšším bodem 264 m n.m. se tyčí uměle vytvořený kopec Hradištěk. Z něj je nádherný výhled na okolní vinohrady, které kopec a na něm do daleka zářící pískově zbarvenou kapličku doslova zeširoka objímají.
Mladá kaplička
Půvabné místo, pro některé až s magickou atmosférou zpopularizoval film Bobule z roku 2007, sama kaplička však není o mnoho starší. Malá kamenná kaple ve tvaru rotundy je zasvěcena sv. Cyrilovi, sv. Metodějovi, sv. Václavovi a sv. Urbanovi, a přestože její základní kámen byl vysvěcen už 8. září 1945, stavba ve skutečnosti proběhla až mezi lety 2001 a 2002. Byla financována z veřejné sbírky a veškeré práce řídil zdejší rodák Antonín Zapletal, který se o její realizaci zasloužil nejvíce.
Interiér kaple je vyjma výše zmíněných svatých zasvěcen, jak jinak, vínu. Zdobí jej řezby od Jana Chovana ze Slovenska a malby Bohumila Bortlíka ze Starého Podvorova, představující roční koloběh v práci vinaře. Kovanou vstupní bránu pak zhotovil František Macinka z Velkých Bílovic. Nad vchodem je nápis: „Dědictví otců, zachovej nám Pane!“
Jihomoravská MojaKarta má být pro turisty letos výhodným esem v rukávu
Největší ozdobou kaple je však její okolí samo o sobě. Zleva doprava je za svěže zelenými vinohrady za dobré viditelnosti možné spatřit Hrušky, Malé Karpaty, Moravský Žižkov, část Břeclavi Poštornou, Velké Bílovice, Podivín, lednický Minaret, Rakvice, Pálavské vrchy, Zaječí, Dívčí Hrad, Šakvice, Velké Pavlovice, Bořetice, strážovický vysílač i Bílé Karpaty.
Pod kaplí se nachází posezení a každou chvíli se u ní někdo zastaví pokochat idylickým okolím. Dostanete se k ní buď od silnice z Velkých Bílovic směrem na Velké Pavlovice, nebo na Čejkovice Velkopavlovickou vinařskou stezkou.
Zastavení u Slípky
Po cestě se ve vinohradech nachází další zastávka, která návštěvníky seznámí s historií i současností vinohradnictví ve Velkých Bílovicích. Typickými odrůdami ve zdejších vinohradech jsou bílé odrůdy Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Müller Thurgau, Sauvignon a Neuburské, v nedávné době přibyly i Rulandské bílé, Tramín červený, Muškát Moravský a Chardonnay. Z modrých odrůd jsou zde nejtypičtější Frankovka, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe.
O ročním koloběhu práce ve vinici se na zdejší informační tabuli dozvíte spolu s tím, že réva vinná je nejkulturnější plodinou zmiňovanou již Bibli, a že „Kdo chce slopat, musí kopat“.
Najdete zde i vyvýšenou skulpturu Slípky, vztyčenou Velkobílovickými vinaři roku 2019. Vyjadřuje vztah ke zdejšímu nářečí a tradici, „Velkobílovičtí“ byli od nepaměti známí jako „Slípáci“, a proto se slípka stala jejich symbolem.
Hlavní vinařské události roku
V největší vinařské obci Česka patří k téměř každé domácnosti vinohrad a vinný sklep. Na zhruba 800 hektarech zdejších vinic hospodaří přes 1000 vinařů. V katastru obce se nachází sedm viničních tratí a množství cyklistických stezek napříč vinohrady.
Slavnostní Zarážání hory, tradiční akt uzavření vinic pro všechny kromě samotného vinaře, se zde letos uskuteční 24. srpna od 19 hodin. O týden později, 31. srpna od 12 hodin, se koná letošní Slípka Tour, putování po vinných sklepech v doprovodu foodtrucků. Největší událost vinařského roku, Tradiční krojované hody, se zde koná 8. až 10. září. Ruční stavění máje je možné sledovat už 7. září od 15 hodin.