Článek
Židova strouha je dlouhá přibližně 20 kilometrů a pramení nedaleko vesnice Bzí. Pod Bechyní vytváří romantický kaňon s rozlehlými skalami a jeskyňkami. Právě tady je jeho závěrečný pětikilometrový úsek nejkrásnější a má úžasnou atmosféru. Cestou vede žlutá turistická značka, která pokračuje od soutoku až dál do Bechyně.
Ale odkud se vzal název? Dostal jej kaňon skutečně po Židovi? Ano a prý nejen po jednom. Židé se zde totiž měli v nepřístupných stráních ukrývat v době, kdy byli za vlády českého krále Vratislava II. vyhnáni z Týna nad Vltavou a Bechyně. Možná je ale také varianta, že byl název odvozen od majitele okolních pozemků, smilovického rychtáře Čudy (původně Čudova strouha).
Obora i ferrata nad řekou
Na tento pěší výlet se vydáme přímo z Bechyně z náměstí T. G. Masaryka. K nejpřitažlivějšímu úseku potoka to není vůbec daleko. Můžeme jít buďto po Táborské ulici okolo zámku, nebo po malebných „bechyňských schodech“ dolů do Zářečí k řece Lužnici. Cesta pak za lávkou nad potokem Smutná zatáčí vpravo a navede nás po červené turistické značce na naučnou stezku Na Onen Svět, která sousedí s oplocenou oborou Obůrka.
Ikonický hrad ukrývá nespočet tajemství. Do Máchova kraje přitahuje návštěvníky z celého světa
Obora má rozlohu 140 hektarů, přičemž zhruba dva hektary připadají na louky a pastviny, několik jezírek a rybník. Zbytek tvoří les s borovicemi a duby. Založena byla v roce 1817, kdy do ní byla vysazena daňčí zvěř. V roce 1957 sem přibyli také mufloni. V tomto lese si zalovil například i bývalý americký prezident George Bush, který zde v roce 1980 jako host prezidentské kanceláře ulovil právě muflona.
Poté, co míjíme oboru, potkáváme první skaliska a na protější straně břehu vidíme několik horolezců, kteří zdolávají zdejší ferratu tyčící se nad Lužnicí. Na chvíli se zastavíme na okraji řeky a na velkém kameni sportovce pozorujeme. Poté dojdeme až k visuté lávce, která je postavená kolem skalního masivu přímo proti Židově strouze. U lávky se nachází přívoz, který nás za dobrovolný příspěvek převeze přes řeku až k soutoku Lužnice a Židovy strouhy.
Mlýn spláchla voda
Okolí potoka je nádherným romantickým místem. Mohutná skaliska, šumící potok, chládek pod stromy. Ideální v parném počasí, které zastihlo i nás. Bosé děti tu v potoce radostně pobíhají a skotačí. Na své si v horku přijdou i pejskové, kteří se na vycházce příjemně zchladí. Najdeme tu také místo na opečení buřtů.
Trasa vede chvíli po levém a chvíli po pravém břehu. Koryto je místy nutné překonávat broděním ve vodě či po kamenech. Je dobré tedy počítat s vhodnou obuví.
Židova strouha uchvátila nejen nás, ale také režiséra Zdeňka Trošku, který využil lokaci k natáčení pohádky Čertova nevěsta (2011). V ní mají král Bořivoj (David Suchařípa) s královnou Alžbětou (Sabina Laurinová) jediné přání, a to mít zdravé a veselé děťátko. Kvůli královnině netrpělivosti se spolu se svým chotěm upíší na pergamen peklu v čertově mlýně. Právě tady, v zátiší přírodního kaňonu Židovy strouhy, byl mlýn postaven.
Dnes už bychom tu však nenašli ani čerty, ani mlýn. Několik dní po dotočení pohádky se strouhou prohnala velká voda vysoká přes tři metry a mlýn s proudem odnesla. Za období dešťů tedy kvůli stoupající vodě výlet raději nedoporučujeme. Dále se tu natáčely i filmy Metráček (1971), Strakonický dudák (1955) či Zlatí úhoři (1979).