Článek
„Žádné rozdělávání ohňů a bivakování. Rovněž nepovolíme vjezd do lomu autům ani cyklistům. Vstup do lomu je na vlastní nebezpečí,“ řekl Právu Antonín Tůma ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Zdůraznil, že oblast bude kontrolovat stráž přírody.
Spíše než rozdávání pokut dává přednost domluvě s turisty. Ti by podle něj neměli vstupovat na okraje písčitých svahů a kopat do nich, protože je to nebezpečné. Snahou ochranářů bude vytvořit v lomu hlavní trasu, kterou by měli turisté využívat, aby se svahy nesesouvaly.
Nejhezčí rozhledny v ČR nabízí dechberoucí výhledy. Z některých dohlédnete až na Alpy
O netradiční zbarvení písku v lomu se postaral kaolin. Společností Setra byl kdysi využíván k těžbě sklářských a slévárenských písků. Lidé ze širokého okolí si do něj jezdili pro jemný písek na výrobu omítek. Seč připomíná svým zbarvením Duhové hory na jihu Islandu.
Oficiální atrakce
Lom se rozkládá na 18 tisících metrech čtverečních. Je sice v majetku lesního podniku brněnské Mendelovy univerzity, ale od prohlášení přírodní památkou jej převezme do péče nedaleká obec Rudice, v níž je základna Speleologické záchranné služby. Po plánovaných úpravách by se lokalita mohla stát jednou z oficiálních atrakcí Moravského krasu.
Rudice se může pochlubit mnoha přírodně zajímavými místy, k nimž patří například oblast Rudického propadání. Jedovnický potok zde mizí pod zem. V této lokalitě se natáčelo již tolik příběhů pro nejmenší, že se o Rudici hovoří jako o nejpohádkovější obci Česka.
Turistická navigace zdarma |
---|
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu. |