Hlavní obsah

Koperníkova stezka: Po stopách slavného astronoma

Mikuláš Koperník (1473–1543), který mimo jiné dokázal, že středem vesmíru je Slunce, letos slaví dvě kulatá výročí. Na téměř šest set kilometrů dlouhé stezce procházející severní částí Polska můžete navštívit města, kde žil nebo do nichž zavítal v rámci svých služebních povinností. Slavný astronom totiž působil i jako kanovník, lékař či právník.

Foto: Profimedia

Koperníkova socha v Olsztyně poblíž hradu, kde působil jako správce.

Článek

Narodil se v Toruni, jejíž historické centrum je zapsáno na seznamu UNESCO, přičemž tamní perník je podobně proslulý jako v Česku ten pardubický. Po smrti otce se desetiletého Mikuláše a jeho sourozenců ujal strýc, pozdější biskup oblasti Varmie, který ho poslal za vzděláním do Krakova. Po dalších studiích v Itálii se v roce 1503 vrátil do Varmie, která se mu stala domovem po zbytek života.

Tam také učinil řadu objevů a napsal své slavné dílo s názvem O obězích nebeských sfér. Zemřel ve Fromborku, kde byl pohřben v tamní katedrále. Z mnoha míst vybíráme jen ta, kde strávil delší čas. V některých z nich jsou na jeho počest letos připraveny aktuální výstavy. Podrobnější informace o stezce včetně průvodce v polštině a angličtině naleznete na internetových stránkách szlakkopernikowski.pl.

V sídle biskupů

Sedm let pobýval Koperník v biskupském sídle v Lidzbarku Warmińském – na hradě ze 14. století obehnaném vodním příkopem, který je jednou z nejcennějších gotických staveb v zemi a oblíbeným cílem turistů. Svého strýce biskupa Lukáše Watzenroda doprovázel na mnoha cestách a diplomatických misích, například k polskému králi nebo velmistrovi řádu německých rytířů. Zároveň pokračoval ve svém vesmírném bádání. V současné době se na hradě nachází čtyřhvězdičkový hotel a muzeum.

Jedinečná Vratislav. Polské Benátky severu mají pohnutou historii i neotřelý půvab

Cestování

V letech 1516 až 1521 byl Koperník s krátkou přestávkou správcem majetku varmijské kapituly v Olsztyně. Mezi jeho administrátorské povinnosti patřilo vedení katedrální kapituly, hospodářská politika i výkon spravedlnosti. V gotických sálech olsztýnského hradu se od 21. března do konce září koná výstava zasvěcená koperníkovskému dvojitému výročí.

K vidění bude na sto čtyřicet předmětů, mimo jiné sluneční hodiny, kalendáře, vzácné knihy z Koperníkovy knihovny a novější lékárnické nádoby či liturgické předměty, staré tisky a mince používané v Koperníkově době. Některé exponáty jsou zapůjčené z jiných měst, také z Prahy a Krakova. Informace najdete na muzeum.olsztyn.pl.

Foto: Profimedia

V Lidzbarku Warmińském bydlel na hradě u svého strýce, biskupa Lukasze Watzenroda.

Unikátní deska

Návštěvníci si mohou prohlédnout i astronomickou desku nakreslenou do omítky na stěně ambitu severního křídla hradu, kde Koperník bydlel. Jde o jediný dochovaný přístroj, který si slavný učenec vlastnoručně vyrobil, aby mohl pozorovat zdánlivý pohyb Slunce a určovat jarní a podzimní rovnodennost. To vedlo k reformě kalendáře, kterou provedl papež Řehoř XIII. v roce 1582.

Pár desítek metrů od hradu byla před dvaceti lety odhalena lavička se sochou Koperníka sedícího na cihlové zídce pokryté mramorem. Hledí na oblohu, v jedné ruce drží historický přístroj zvaný astroláb a ve druhé svitek pergamenu. K pětistému výročí astronomova narození bylo ve městě otevřeno planetárium (planetarium.olsztyn.pl).

Téměř třicet let, až do své smrti, strávil Koperník ve Fromborku, městečku nad Viselským zálivem, kde působil jako kanovník. V bývalém biskupském paláci na Katedrálním návrší, z něhož je krásný výhled na Baltské moře, se nachází hlavní expozice Muzea Mikuláše Koperníka. Představuje ho nejen jako tvůrce heliocentrické teorie, ale také jako kartografa, lékaře, ekonoma a astronoma.

Foto: Przemyslaw Skrzydlo/Agencja Wyborcza.pl

Astronomická deska je unikátní památkou na slavného učence.

Vystaveny jsou například repliky nástrojů, které používal, faksimile rukopisu O obězích nebeských sfér, mapy a další předměty, které se v jeho době používaly. V areálu původního středověkého opevnění je v přízemí bývalé zvonice umístěno planetárium s prezentací Koperníkovy heliocentrické teorie a dalších astronomických jevů. Asi kilometr a půl odtud (lze dojít po turistické stezce) se nachází Astronomický park s výstavními prostory a několika pozorovacími pavilony.

Pohřben nadvakrát

Vzhledem k tomu, že žádný Koperníkův movitý majetek se nedochoval, jsou hlavní vzpomínkou na zakladatele moderní astronomie prostory, v nichž bydlel, pracoval a bádal. Jedním z nich je čtyřpatrová věž, kde si údajně zřídil soukromou observatoř. Čtyřboká stavba ze čtrnáctého století je nejstarším prvkem opevnění Katedrálního návrší. Ve věži byla v roce 1912 zřízena první expozice věnovaná Koperníkovi.

Foto: Profimedia

Koperníkův druhý pohřeb v roce 2010

Místem jeho posledního odpočinku se stala gotická katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Ondřeje. Dlouho se nevědělo, kde přesně je pochován, až při archeologických výzkumech v roce 2005 byla nalezena jeho lebka a kosti.

O pět let později pak proběhl nový pohřeb. Na hlavním náměstí ve Fromborku naleznete lavičku symbolizující planetu Zemi, na níž sedí bronzový Koperník s tváří otočenou ke Katedrálnímu návrší. Pro více informací navštivte muzeumkopernika.pl.

Trochu jiná metropole: za kouzlem Varšavy stojí i pohnuté dějiny

Cestování

Může se vám hodit na Zboží.cz: Kniha: Mikuláš Koperník - Vladimír Štefl

Související témata:

Výběr článků

Načítám