Článek
Replika hradu vznikla z akátového dřeva v poměru 1:5, podobá se spíše historickému vyobrazení hradu ze středověku než současné zřícenině. Replika hradu má šest věží, ty největší jsou Panna a Baba. Hrad má také cimbuří, vstupní brány, ochoz a vyhlídku z nejvyšších věží, které měří 8,5 metru. Skutečné Trosky jsou z areálu vidět na protějším kopci.
„Takhle hrad vypadal někdy ve druhé polovině 14. století, to, co z něho zbylo, podlehlo zkáze lidské i přírodní," dodal správce. Stavba hradu byla náročná, podle Faltuse se využilo asi 50 kilogramů spojovacího materiálu, zhruba polovinu představovaly šrouby a závitové tyče.
Na stavbu padlo asi 170 metrů krychlových dřeva - ať už kulatiny nebo zpracovaného na prkna, kolem 300 krychlových metrů štěrku různých frakcí a asi 60 metrů krychlových betonu. „Na kopec k hradu vedou dvě štěpkou vysypané cestičky a hrad je kolem vysypaný štěpkou, vevnitř jsou dopadové plochy z kačírku. Svahy budou zatravněné," popsal stavbu správce areálu.
Návštěvníci mohou přenocovat
Sedmihektarový areál Šťastná země vznikl v Českém ráji v roce 2004. Loni jím prošlo přes 50 000 návštěvníků, hlavně rodin s dětmi. Každý rok se nabídka atrakcí rozšiřuje. Loni přibylo lanové centrum, které nabízí téměř 350 metrů lanových tratí. Nejvyšší místo nad roklí je 16 metrů nad zemí a mezi jednotlivými hnízdy na stromech je 24 úseků. Přes rokli vede 35 metrů dlouhá lanovka.
Návštěvníci najdou v areálu dětskou trpasličí vesničku, dřevěné domky pro dětské hry, prolézačky, houpačky a od příštího týdne i oblíbené vzduchové trampolíny, které se teď rekonstruují. Ve Šťastné zemi se dá nově i přenocovat.
„Máme tu oddělení parku, kterému říkáme indiánské parkoviště, máme osm velkých indiánských týpí, která pronajímáme, ale lidé si tu mohou postavit i svoje stany," doplnil správce areálu. Do každého týpí se vejde kolem 15 až 20 lidí, na ploše se dá postavit až stovka stanů. Připravené je podle něj i zázemí, i když kapacita sprch je zatím menší. Kemp se ale podle Faltuse teprve rozjíždí.