Článek
Nelahozeveský zámek stojí na skalnaté vyvýšenině na levém břehu Vltavy asi čtyři kilometry severně od Kralup. Právě od nich se nám z druhého břehu naskytne na zámek moc pěkný pohled. Zabudovaný je tu totiž velký fotorám, díky němuž máme pocit, jako bychom se opravdu dívali na nějaký krásný obraz. Ale zpět na břeh levý.
Na první pohled nás zaujme severní stěna reprezentačního křídla zámku, kde vidíme dochovaná sgrafita znázorňující scény ze Starého zákona a také výjevy z antické mytologie. Opravdu znamenitá podívaná. Ve skále je též zasazen pomník obětem obou světových válek z řad nelahozeveských občanů. Do zámku nás poté nasměruje kamenný most, jenž vede přes příkop. Před vstupem na nás čeká také ještě jeden fotorám. Z mostu dále vedou schody k prozkoumání anglického parku, kde můžeme posedět na lavičkách.
Koupila ho Polyxena Lobkowicz
Zámek byl postaven v průběhu šedesáti let (1553–1614) a v roce 1623 se stal majetkem rodu Lobkowiczů. Tehdy jej od vnučky původního vlastníka Floriána Griesbecka z Griesbachu koupila Polyxena Lobkowicz (1566–1642). Po Floriánově smrti přešlo vlastnictví zámku na jeho syna Blažeje. V roce 1623 se totiž rodina dostala do finančních potížích. Právě kvůli nim byli nuceni panství prodat. Griesbeck byl mimo jiné osobním tajemníkem a rádcem císaře Ferdinanda I.
Poutní areál Lomec ukrývá unikátní oltář
Během třicetileté války byl zámek několikrát vypleněn. Poté syn Polyxeny Václav Eusebius, druhý kníže Lobkowicz, provedl rozsáhlé rekonstrukce a začal zámek používat pro správu rozlehlého panství. Ačkoliv je nelahozeveský zámek krásnou šlechtickou stavbou, jako hlavní rodinné sídlo však majitelům nesloužil. Tím byl Lobkowiczký palác ve Vídni a zámek v Roudnici nad Labem. Ve vlastnictví Lobkowiczů zůstal do druhé světové války a rodině byl v roce 1993 navrácen v rámci restitučního řízení.
V zámku najdeme od roku 2007 stálou expozici s názvem Pohled do šlechtického interiéru rodiny Lobkowiczů. Inspirována byla životem Ferdinanda Zdeňka čili desátého knížete z Lobkowicz (1858-–1938), jenž nechal zámek počátkem 20. století rekonstruovat. Byl také spolu se svými dvěma sestrami posledním členem rodu, který zámek obýval.
Prohlédnout si můžeme knížecí pracovnu, knihovnu, přijímací či hudební pokoj. Dále lze nahlédnout do ložnice knížete a kněžny, rodinné kaple, jídelny, pokoje se zbraněmi i síně s loveckými trofejemi. Nechybí ani galerie s portréty členů rodiny z 19. století, včetně těch ze současné generace. V dobově zařízených saloncích lze spatřit sbírku uměleckých děl Rubense, Brueghela či Veroneseho. Za pozornost stojí též úchvatný rytířský sál s originální renesanční výzdobou a pískovcovým krbem.
Dvořákův dům se dočká revitalizace
Dům slavného českého hudebního skladatele stojí jen pár kroků od zámku, konkrétně přímo naproti gotickému kostelu sv. Ondřeje, kde byl mimo jiné Dvořák pokřtěn, hrával zde na kůru a proběhlo v něm jeho první sólové vystoupení s houslemi.
V domě mívali rodiče Anna a František řeznictví a hostinec. Antonín se jim narodil 8. září 1841 jako prvorozený syn. V Nelahozevsi strávil prvních 12 let života a také zde získal své první hudební vzdělání. Poté v roce 1853 odešel do nedalekých Zlonic. Umělce při komponování inspiroval především vesnický život, a to jak venkovské tancovačky, tak třeba i nedaleká železniční trať.
V domě se nachází expozice věnovaná umělcově životu a jeho dílu, o níž se od roku 2019 staralo Národní muzeum. Momentálně prochází dům revitalizací a je spravován rodinou Lobkowiczů.
Veřejnosti by měl být znovu zpřístupněn v dubnu příštího roku. Dočkáme se inovativního muzea světové úrovně, jež nám zprostředkuje pohled do Dvořákova světa. Těšit se můžeme třeba i na interaktivní prvky, díky kterým si budeme moci vyzkoušet samotné komponování hudby. Některé části z budoucí expozice ukrývající interaktivní prvky budou nainstalovány již letos v červnu na zámku.
Nové místo na koncerty
Na náměstí v parku dominuje Dvořákova socha od Zdeňka Hoška v nadživotní velikosti s názvem „Zamyšlený“. Ve své ruce drží dirigentskou taktovku a má zamyšlený pohled. Že by v duchu přemýšlel nad svou novou skladbou?
Vedle pomníku by mělo vyrůst i nové hudební místo s prostorem pro venkovní koncerty. Nepůjde tedy jen o muzeum, ale o prostor pro komunitní a společenská setkávání.
Tudy se proháněl filmový Amadeus. Zámek v Kroměříži zahájil sezonu, po renovaci září Sněmovní sál zlatem
Přímo u zámku je k dispozici malé parkoviště a naproti zámku občerstvení. Nechybí ani hřiště pro nejmenší návštěvníky. U kostela najdeme též informační centrum s příjemnou kavárnou s dětským koutkem, z níž lze pozorovat projíždějící vlaky z Prahy do Lovosic. Vydat se také můžeme po tzv. Dvořákově stezce vedoucí do nedalekých Kralup, do nichž chodívala Dvořákova rodina za příbuznými.
Může se vám hodit na Firmy.cz: Zámek Nelahozeves