Článek
Malý počet návštěvníků, kteří mohou muzeum navštívit, je dán jeho netradiční formou. Půjde o takzvané domácí muzeum, tedy zachování poloviny dvojvily v co nejpůvodnějším stavu. „Chceme využít naprosto ojedinělé příležitosti a plně obnovit autentický rodinný prostor, kde světoznámý spisovatel žil a tvořil," řekl Zoufalík.
Rada městské části v únoru schválila takzvané libreto, tedy plán a technický scénář budoucí expozice. Připomínkovali ho odborníci z ministerstva kultury, Památníku národního písemnictví, Národního technického muzea, Národního památkového ústavu a Památníku Karla Čapka.
Počítá se s osmi tematickými okruhy zaměřenými na jednotlivé stránky osobnosti Karla Čapka. „Jejich cílem je představit návštěvníkům Čapka jako spisovatele, novináře, autora knih pro děti, divadelníka, přítele prezidenta T. G. Masaryka a takzvaného pátečníka, fotografa, zahradníka, ale také jako bratra malíře Josefa Čapka," vysvětlil radní.
Navrátí se původní tvář
Všechny prohlídkové okruhy budoucího muzea budou začínat na zahradě. I ta se vrátí do původní podoby, kterou měla v době, kdy jí Čapek proslavil v knize Zahradníkův rok.
Ze zahrady návštěvníci vstoupí do suterénu domu, kde pro ně, stejně tak jako pro zaměstnance a ostrahu muzea, bude připraveno zázemí a prostory pro pořádání setkání a čtení.
V prvním patře bude prostor pro krátkodobé výstavy, prostor bude také využíván pro reprezentační účely Prahy 10. „Druhé patro, kde měl Čapek před svatbou s Olgou Scheinpflugovou pracovnu a kde je také jejich společná ložnice, zůstane plně zachováno a po zásahu expertů se navíc do své původní podoby vrátí zimní zahrada, kde spisovatel pěstoval kaktusy," uvedl dále Zoufalík.
Nezměněné zůstane i podkroví a místnost pátečníků. Spisovatelovu polovinu dvojvily, postavenou v letech 1923 až 1924, zakoupila radnice předloni od dědiců za 44 miliónů korun.
Zároveň městská část požádala ministerstvo kultury o zařazení vily na seznam národních kulturních památek. Druhá část dvojvily patří potomkům Karlova bratra malíře Josefa Čapka.