Článek
V krytu Denis se v prosinci konaly první dvě komentované prohlídky. Zájem o ně byl mimořádný. Na leden jsou připraveny tři termíny. Všechny vstupenky jsou již vyprodány. Z bezpečnostních důvodů se prohlídek účastní jen patnáctičlenné skupiny návštěvníků. Velký zájem o kryt mile překvapil pracovníky Turistického informačního centra města Brna.
„Podle něj a také podle našich kapacitních možností budeme postupně přidávat další termíny prohlídek,“ řekla Právu za centrum Petra Motesicky. Výprava do masivu pod katedrálou je současně výletem do časů studené války, v níž hrozilo použití atomových zbraní.
Nová atrakce moravské metropole. Podzemí jako z pohádky
Kryt byl vytesán do skály. Jde o systém pravidelných chodeb vytvářejících obdélník 85 metrů dlouhý a 60 metrů široký.
V případě atomového výbuchu je schopen pojmout 3000 lidí na zhruba čtyři dny. Kryt má své sociální zázemí a zejména strojovnu pro vzduchotechniku. Většina komplexu leží pod kapucínskými zahradami, které ke katedrále na Petrově přiléhají.
Denis má své jedinečné kouzlo. Má klenuté chodby s cihelnou vyzdívkou. Co se týká zásob vody, elektrické energie i dýchatelné směsi, tak je zcela soběstačný. Jsou v něm sklady pro potraviny a je v něm i rozhlas po drátě, jímž by byli evakuovaní informovaní o vývoji na povrchu. Kryt dnes slouží jako depozitář pro kamenné části Královské kaple, která kdysi stávala v centru Brna.
Tajemné podzemí
Je dalším dokladem toho, že podzemí města má své jedinečné kouzlo. Již dnes lze v moravské metropoli vyrazit do tajemného labyrintu pod Zelným trhem.
Pracuje se na úpravě podzemí pod Novou radnicí, v níž sídlí expozice Mincmistrovský sklep. Další zajímavostí je kostnice pod chrámem svatého Jakuba, která patří k největším v Evropě. Dechberoucí podívanou nabízí prohlídka nedávno otevřených historických vodojemů na Žlutém kopci, které připomínají rozlehlé sály trpaslíků z pohádek a pověstí.