Článek
Východ a západ slunce, ani čas inverze nejsou ideální dobou k turistické výpravě. Mnoho výletníků tak promešká obrazy, které příroda v těchto podmínkách vytváří. Přesně takové chvíle vyhledává devětadvacetiletý fotograf Martin Rak, který se zaměřuje na krajinářské snímky.
„Fotografování přírody je pro mě především relax a tak trochu dobrodružství,“ řekl Novinkám Rak. Ono dobrodružství spočívá v nevyzpytatelnosti přírody, především pak počasí. Nejčastěji Raka inspiruje krajina na severu Čech. „Zejména České Švýcarsko, kde je podle mě nejkrásnější a nejdivočejší příroda u nás,“ doplnil.

Vznášející se mlha u Růžovského vrchu
Mlhu zachytil Rak na jednom ze svých snímků ze vzdálenosti několika kilometrů například u Růžovského vrchu, jemuž se někdy říká Růžák. Tento prastarý čedičový masiv spadá do Děčínského okresu i do Národního parku České Švýcarsko. Je unikátní přírodní památkou, a to zejména proto, že ho pokrývá zachovalý pralesní ekosystém smíšeného lesa.

Ralsko dokonale zahalené mlhou
Další z lokalit, kterou pod rouchem mlhy mladý fotograf zvěčnil, je také Ralsko. Už desítky let tady existuje Státní přírodní rezervace Ralsko, která ochraňuje především vzácné rostliny a stromy, jimž se na zdejších svazích daří. Turisté v oblasti Ralska nacházejí kromě lesů a skal třeba také ruiny hradu, který tu kdysi stával.

Lužické hory pod vrstvou mraků
Přestože Rak předtím, než vyrazí fotit na vytipované místo, pečlivě sleduje předpověď počasí, ne vždy mu to zaručí úspěch. „Častokrát se z focení vracím s prázdnou,“ potvrdil. Trpělivost se ovšem vyplácí. Díky ní vyfotografoval například také Lužické hory přikryté hustými oblaky nebo Broumovsko pod pokličkou mlhy.