Článek
Lidé, kteří si rezervovali ubytování v anglických Star Domes, se po příjezdu nestačili divit. Namísto průhledných kopulí nenašli v okolí Knaytonu totiž vůbec nic. Místní farmář Julian Potter uvedl, že za posledního půlroku viděl po svých polích bloudit zhruba třicítku turistů, kteří ubikace marně hledali.
„Mladé rodiny s dětmi. Až do poslední chvíle nemají ponětí, že přišli o peníze a že je nečekají žádné prázdniny. Je to srdcervoucí,“ uvedl pro BBC Potter.
Zájemci o jedinečný zážitek naletěli falešnému inzerátu, který přespání nabízel za 99 liber na noc (zhruba 3000 korun). Webové stránky mezitím podvodný provozovatel stáhnul, ubytování je přesto k nalezení skrze vyhledávače. „Policie to nestíhá odstraňovat,“ doplnil Potter.
Pozor na „zlobivé“ kufry. Cestující dostala pokutu za potenciál zavazadla být větší
Vše působilo autenticky
Jedněmi z obětí podvodu jsou Samantha Cooková a její snoubenec Ryan Swain. Ti si uvědomili, že inzerátu naletěli až ve chvíli, kdy se v místní hospůdce zeptali na cestu. „Byla jsem zničená a začala jsem plakat,“ uvedla Cooková, zatímco její snoubenec dodal, že stránky, na nichž ubytování našli, vypadaly zcela autenticky.
A woman burst into tears after arriving at a '£99-a-night Stargazing dome' to find that it didn't actually exist - https://t.co/ormKbW9aYZ pic.twitter.com/0aQyC0v0Fs
— WalesOnline 🏴 (@WalesOnline) November 19, 2024
Nakonec se ukázalo, že fotografie průhledných kopulí pocházejí z Austrálie, konkrétně ze státu Victoria, kde je provozuje muž jménem Tim. Ten uvedl, že dělá vše, co je v jeho silách, aby falešné inzeráty z internetu zmizely. „Je to příšerné,“ postěžoval si.
Záležitostí se už začala zabývat místní policie. Společnost Action Fraud, na kterou lze různé podvody hlásit, potom radí, aby si lidé ubytování rezervovali přímo skrze nějaký zavedený hotel nebo známou firmu či portál. Pro jistotu si mají zájemci také na mapách ověřit, že daná adresa skutečně existuje, uvádí s odkazem na společnost server Independent.