Článek
„Všechno začalo v době, kdy se stavěl nový domov pro seniory, kam se mělo přemístit dosavadní městské zařízení z historického areálu ve Špitální ulici. Město začalo pro památkově chráněný objekt hledat využití,“ vzpomněl na kořeny současného dění dnešní náměstek hejtmana a tehdejší starosta Telče Roman Fabeš.
Dvě křídla objektu budou sloužit Muzeu Vysočiny, jedno aktivitám místního muzejního spolku
Někdejší špitál, založený osvíceným Zachariášem, tehdy představoval pro město tvrdý oříšek i z hlediska investic na opravu. „Do toho přišla velká rekonstrukce zámku, kvůli které muselo najít novou adresu telčské Muzeum Vysočiny. Velmi nám tehdy pomohla spolupráce s místním muzejním spolkem, a zejména Eva Melmuková,“ připomněl Fabeš významný podíl vloni zesnulé teoložky a historičky na celém díle, které se nakonec podařilo z většiny pokrýt evropskou dotací z programu přeshraniční spolupráce.
„Dvě křídla objektu budou sloužit Muzeu Vysočiny, jedno aktivitám spolku. Stavební investice ve výši 15 milionů korun z 85 % uhradil evropský program,“ shrnul podíl města vedoucí odboru rozvoje Vladimír Švec. Evropské peníze pomohly mj. i k realizaci expoziční části, která ležela na bedrech krajem zřizovaného muzea.
Poutní areál Lomec ukrývá unikátní oltář
Zvýhodněné vstupné na památky
Podle současného starosty Vladimíra Brtníka (ODS) už letos město chystá několik aktivit, které pomohou do překrásné, ale zatím opomíjené části Telče nasměrovat turisty. „Připravujeme zvýhodněné vstupné do městských památek, na programu je obnova turistického značení, během festivalu Prázdniny v Telči by na nádvoří starého špitálu měly proběhnout dva komornější koncerty. Prostory čtvrtého křídla areálu bychom rádi oživili něčím, jako je kavárna či vinárna. Nápadů máme celou řadu,“ napověděl.
Pobočka Muzea Vysočiny se po dvouleté pauze a v nových prostorách představí návštěvníkům poprvé 5. dubna odpoledne. Podle vedoucí Heleny Grycové čeká na příchozí úplně něco jiného, než byla etnograficky a se vztahem k místní historii koncipovaná expozice na zámku. „Projekt financovaný z programu Interreg stojí na přírodopisném základu,“ poukázala na název Přírodní dědictví rašeliništních krajin regionu Mühlviertel a Geoparku Vysočina.
V příštích letech tak bude muzeum návštěvníky seznamovat hlavně s přírodními krásami a pozoruhodnostmi okolního regionu. Z původních expozic zůstanou k vidění historický model Telče, zdejší unikátní svatební prapory i kolekce etnografik a část sochařské tvorby z pozůstalosti F. V. Foita. Nová expozice Křehká krása rašelinišť, složená z částí Krajina na houpačce, Ostrovy dávno ukrytých pokladů a Na počátku byl kámen, je už nainstalována a připravena.
Skanzen novou zastávkou na vodní cestě
Může se vám hodit na Firmy.cz: Muzeum Vysočiny Jihlava