Článek
Dělníci chodbu objevili náhodou při opravě rozvodů elektřiny. „Museli jsme dotáhnout od hlavního rozvodu do pokladny zvonice elektřinu. Tak jsme odstranili dlažbu a pod ní jsme viděli rub klenby,“ popsal Novinkám kurátor památkově chráněných objektů Muzea hlavního města Prahy Karel Kučera s vysvětlením, že klenba naznačovala existenci dutiny pod ní, což pak potvrdily průzkumy endoskopem.
„Navrtali jsme díru, strčili jsme tam endoskop a zjistili jsme, že je tam opravdu dutina, avšak z větší části zasypaná. Poté jsme hledali zazdívku do prostoru,“ dodal. Následně je čekalo náročné odstraňování suti, v nejspodnější části chodby však nyní narazili na další cihelnou zazdívku. „Ta je druhotná, což znamená, že byla vyzděná později. Za ní se nachází také suť, takže budeme pokračovat ve vybírání suti a uvidíme, kam to povede,“ vysvětlil Kučera.
O chodbě neexistují dostupné záznamy, nikdo tak zatím netuší, kam až může vést a jaké historické poklady ještě může vyjevit. Stáří chodby odhaduje Kučera na polovinu 18. století, tedy do doby, kdy byla postavena samotná věž zvonice: „Chodba je vyzděná, stejně jako celá věž.“
Nálezy za zdí byly pro všechny překvapením. „Našli jsme tam různé drobné artefakty, jako třeba střepy nádob, několikery pantofle z různých dob a velké kusy stavebních prvků. Největších zajímavostí je kostěné šídlo, kterým se dělaly otvory do kůže, aby se mohla sešít,“ uvedl Kučera.